آخرین اخباربازارسایر ورزش ها

10 مورد از لوازم ضروری برای کوهنوردی

در کوهنوردی شما با محیط وحشی کوهستان مواجهید. محیطی که برف، سرما و زمین های سخت در انتظار شما هستند. برای کوهنوردی باید آمادگی کافی داشته باشید. این آمادگی شامل یادگیری مهارت های لازم و آمادگی از نظر جسمانی می باشد. اما یک سوی آمادگی هم لوازم کوهنوردی است که بایست به همراه داشته باشید. در این نوشته ما به شما 10 مورد از ضروری ترین چیزهایی که باید در زمان رفتن به کوه در نظر داشته باشید را معرفی می کنیم. در هر مورد نکاتی هم ذکر شده است که توجه به آنها مفید خواهد بود.

ضروری ترین لوازم کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی خانه کوچک شماست که در پشت حمل می کنید. لوازمی مانند لباس، آب، مواد غذایی، دستکش و سایر اقلام در کوله پشتی جای می گیرد. یک کوله پشتی بایست راحت بوده و باعث تغییر فرم شما نشود. یکی از مهمترین مواردی که در زمان انتخاب کوله پشتی باید در نظر داشته باشید، حجم کوله پشتی شماست. کوله پشتی ها در حجم های مختلف تولید می شود و از واحد لیتر برای اندازه گیری این حجم استفاده می کنند. حجم های مختلف برای برنامه های مختلف با مدت زمان های گوناگون می توانند مناسب باشند.

کفش کوهنوردی

پای شما در طول مسیر دایما در ارتباط با زمین، برف و یخ است. این یعنی کفش نامناسب می تواند به سرعت مشکل ساز شود. انواع و اقسام کفش کوهنوردی از کفش سبک یا ترکینگ تا کفش های سنگین تر و حتی دوپوش و سه پوش در بازار وجود دارد که می توانید بنابه هدف برنامه های خود از بین آنها انتخاب نمایید. کفش کوهنوردی بایست یک تا دو سایز بزرگتر از سایز کفش شهری شما در نظر گرفته شود. استفاده از کفش تنگ باعث می شود پایتان اذیت شود، ناخن ها سیاه شده و حتی با مشکلاتی مانند سرمازدگی مواجه شوید. کوهنوردانی که دارای پنجه پهن هستند هم بایست همیشه در انتخاب سایز دست بالا را داشته باشند.

کاپشن کوهنوردی

کاپشن کوهنوردی لایه محافظ بالاتنه شما در برابر سرما، بارش و باد است. البته توجه داشته باشید که سیستم پوشاک در کوهستان با شهر تفاوت دارد. ما در کوهنوردی از سیستم لایه بندی استفاده می کنیم. لایه زیرین یا لایه بیس وظیفه حفاظت از پوست را برعهده دارد و عرق را به بیرون هدایت می کند. لایه میانی نیز وظیفه گرمایی دارد و عایق گرمای شما خواهد بود. لایه بیرونی هم یک لایه ضدآب ضدباد است که بدن را در برابر عوامل محیطی حفظ می نماید. در زمان خرید کاپشن کوهنوردی یکی از عوامل مهم برای توجه میزان ضدآب ضدباد بودن این بخش از تجهیزات است. از مهمترین تقسیم بندی ها پیرامون کاپشن کوهنوردی می توان به بادگیر، کاپشن کوهنوردی هاردشل، کاپشن دوپوش، کاپشن پر سبک و سنگین اشاره کرد که هر یک برای استفاده در شرایط متفاوتی هستند.

دستکش کوهنوردی

امور مختلف با دست ها انجام می شود. از طرف دیگر حجم زیادی از گرمای بدن ما از طریق دست و مچ به هدر می رود و انگشت ها هم به دلیل ظرافت در معرض آسیب زیادی به خاطر سرما و برف خواهند بود. تمامی این دلیل ها باعث می شود به دستکش کوهنوردی توجه ویژه ای شود. انواع دستکش کوهنوردی مانند دستکش پنج انگشتی، دستکش دو انگشتی، دستکش بیس و …با سطح عایق گرمایی متفاوت موجود می باشد. ضمن آنکه در برنامه های کوهنوردی خوب است که دستکش اضافه به همراه ببرید تا در صورت خیس شدن دستکش بتوانید آنرا جایگزین کنید.

چراغ پیشانی

بعضی از کوهنوردان فکر می کنند که چراغ پیشانی یا هدلایت فقط برای برنامه های دارای شبمانی ضرورت دارد اما اینطور نیست. شما باید همیشه در کوله خود هدلایت ببرید. یکی دیگر از اشتباهات رایج پیرامون چراغ پیشانی عدم توجه به میزان شارژ باتری آن است. یک هدلایت بدون باتری چیزی جز اضافه بار نخواهد بود. نکته اضافی هم اینکه اگر به قصد برنامه های چند روزه عازم طبیعت می شوید همیشه از سالم بودن هدلایت خود اطمینان حاصل کنید و باتری اضافه نیز به همراه داشته باشید.

عینک

در ارتفاعات به دلایلی مانند رقیق بودن جو و بازتابش نور خورشید به خاطر برف، میزان اشعه مضر آفتاب بیشتر خواهد بود و همین موضوع عضو حساسی مانند چشم را در معرض آسیب جدی قرار می دهد که حتی ممکن است به برف کوری بیانجامد. برف کوری هم می تواند باعث آسیب دیدن چشم، از کار افتادگی، گم شدن در کوهستان و سایر مشکلات عدیده ای شود. پس باید عینک مناسب کوهنوردی برای حفاظت به همراه ببرید. یک نوع از عینک کوهنوردی به عنوان عینک کولاک شناخته می شود که مانند عینک اسکی بوده و در زمان بادهای شدید از چشمان شما در برابر باد و سرما محافظت می نماید.

مواد غذایی و آب کافی

بدن شما در حالت معمول به انرژی و آب نیاز دارد. این نیاز در شرایط تلاش در کوهستان دوچندان می شود. عدم دسترسی به آب و غذای مناسب می تواند باعث کم آبی و کمبود انرژی بدن شود. نتیجه آن هم به شکل خستگی مفرط، کاهش عملکرد بدنی و ذهنی و حتی مشکلات مرگبار بروز خواهد کرد. لذا همیشه به برنامه غذایی خود توجه داشته باشید. به همراه داشتن یک وعده اضافه کار عاقلانه خواهد بود. به غیر از این برای صعود در سرما به منظور آبرسانی به بدن از فلاسک استفاده کنید.

کلاه

سر هم مانند دست یکی از اعضای حساس بدن است که در معرض عوامل بیرونی قرار دارد. مقدار زیادی از دمای بدن شما از طریق سر به هدر می رود، پس حتما باید از کلاه استفاده کرد. به علاوه در مسیرهایی که با خطر ریزش سنگ و یخ روبرو هستند بایست از کلاه ایمنی یا هلمت استفاده کنید. یکی دیگر از انواع کلاه، کلاه کولاک است که مانند ماسک کل سر و صورت را می پوشاند و جلوی سرمازدگی سر و صورت در برابر بادهای سرد را خواهد گرفت.

شلوار کوهنوردی

پایین تنه شما هم به اندازه بالاتنه مهم است. شلوارهای کوهنوردی در انواع مختلف از شلوار بیس تا شلوار گورتکس تولید می شوند که هر یک کاربرد خاص به خود را دارند. ما درشلوار کوهنوردی هم باید از سیستم لایه بندی استفاده کنیم. به طور کلی برای برنامه های سبک از شلوار ترکینگ استفاده می کنند در حالی که در برنامه های سنگین تر گزینه هایی مانند شلوار وینداستاپر، شلوار گورتکس و سایر موارد هم وجود دارد. استفاده از شلوار بیس و پلار در زیر شلوار رویی یکی از روشهای معمول برای حفظ بهتر گرما خواهد بود.

لوازم ناوبری

همیشه بایست مسیری که طی می کنید را بشناسید و بدانید که قرار است به کجا بروید و البته چگونه به خانه بازگردید. لوازم ناوبری مانند جی پی اس، قطب نما، نقشه و مانند آن از ابزارهای کوهنوردی هستند که در زمان حضور در کوهستان به خصوص محیط های ناآشنا باید با خود به همراه داشته باشید. از آن گذشته لازم است قبل از رفتن به برنامه نحوه کار کردن با آنها را به خوبی و مهارت فرا بگیرید.

در جمع بندی باید گفت، کوهستان محیطی است که همیشه و در تمام فصل می تواند یک روی سرسخت به ما نشان دهد، پس آماده بودن کلید سالم ماندن و موفقیت و لذت بردن است. ضمن آنکه به عنوان پیشنهاد می توانید لوازم کوهنوردی مورد نیاز خود را از فروشگاه موج کوه تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *