بازارسایر ورزش ها

ژیمناستیک برای کودکان؛ بررسی فواید و مضرات

اگر تصور می‌کنید که ورزش ژیمناستیک تنها برای ژیمناست‌های حرفه‌ای مفید است و نه کودکان، اشتباه فکر می‌کنید. زیرا کودکان نیز می‌توانند با حرکات ژیمناستیک از فواید آن بهره‌مند شوند. این تمرین‌های از پیش تعیین شده برای رشد اجتماعی، ذهنی و جسمی فرصتی را فراهم کرده‌اند تا جسم و روان ورزشکار را بهبود بخشند. در باشگاه ژیمناستیک در مشهد می‌توانید کودک خود را ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام آموزش‌های ابتدایی در سطح مبتدی ارائه می‌شوند و ژیمناست بعد از کسب امتیاز در دوره مقدماتی، می‌تواند وارد دوره پیشرفته شود.

ژیمناستیک چیست؟

ژیمناستیک یک رشته ورزشی یا برنامه فراگیر تمرینی است که شامل سرعت، قدرت، انعطاف پذیری، هماهنگی و تعادل می‌شود. این ورزش به دلیل اینکه به مهارت و پشتکار احتیاج دارد، ممکن است برای برخی دشوار به نظر برسد. ولی طبق توصیه کارشناسان این حوزه، اگر هدف ژیمناست از ورود به این ورزش شرکت در مسابقات است باید در سن کم تمرینات آن را شروع کند.

فواید ژیمناستیک برای کودکان

ژیمناستیک مزایا زیادی برای بدن دارد و تاثیر مثبتی بر زندگی ورزشکار خواهد داشت. در اینجا به معرفی مزایای این رشته ورزشی می‌پردازیم.

مفید برای سلامتی: ژیمناستیک حافظ سلامتی ورزشکار بوده و هماهنگی فیزیکی در او ایجاد می‌کند. همچنین سلامت قلب و عروق و سلامت استخوان‌ها را به همراه دارد.

بنیادی برای دو و میدانی به وجود می‌آورد: تمرینات آن تمرکز بر تمامی جوانب ورزش از جسم تا روان دارد. انعطاف‌پذیری و قدرت را در سطح فیزیکی به وجود آورده و کمک کننده به سختی ذهنی است که در دو و میدانی لازم است.

ایجاد هماهنگی مناسب بدن و ذهن: در کودک آگاهی محیطی قوی را ایجاد می‌کند. کودک در هر کاری از عدم تعادل ناگهانی متعجب نخواهد شد. همچنین این رفلکس‌های کسب شده را در شرایط سخت زندگی روزانه اجرا می‌کند.

توسعه روحیه ورزشی: شاید ژیمناست یک ورزش انفرادی باشد، ولی فضای یادگیری آن گروهی است. به همین دلیل در کودک روحیه ورزشی و رابطه مثبت را ایجاد می‌کند. زیرا رقابت سالم را می‌آموزند. به علاوه باعث می‌شود تا مهارت گروهی خود را بوسیله ارتباط با بزرگسالان و کودکان دیگر که در دوره‌های مختلف مهارت هستند، تقویت کند.

ایجاد نظم و انضباط: نظم و انضباط در ژیمناستیک اهمیت زیادی دارد. کودکان باید هر هفته یا به طور روزانه تمرکز خود را بر روی انجام تمرینات خود جمع کنند. در این روند آن‌ها اهمیت سخت کوشی، فداکاری و تمرکز را درک می‌کنند.

ایجاد اعتماد به نفس: حس پیروزی ناشی از مسلط شدن بر فعالیت‌های جسمی، به ایجاد عزت نفس و اعتماد به نفس کودک کمک زیادی می‌کند. کودک در حین پیشرفت، می‌آموزد که به صورت روشمند با مشکلات مهم‌تر مبارزه کند تا به مقصود خود برسد. کودک می‌آموزد که با ترس‌های خود مواجه شده و آزادانه در خصوص آن با مربی گفتگو کند تا راهی جهت مبارزه با آن پیدا کند.

کمک به آن‌ها در تعیین اهداف: توان ورزشی یک شبه بدست نمی‌آید. برای کنترل درست ذهن و بدن نیاز به تلاش خاص است. این به معنی آموختن داشتن هدف و سعی زیاد جهت رسیدن به آن است. در این روند کودک می‌آموزد که استرس و فشار را چگونه کنترل کند.

ژیمناستیک ورزشی سرگرم کننده: همه کودکان به صورت طبیعی به فعالیت‌هایی مانند سقوط لحظه‌ای آزادانه، تلنگر، پرش، غلت خوردن، تاب خوردن و غیره علاقه‌مند هستند. برخی از این فعالیت‌ها شادی آورند و کودکان جذب آن‌ها می‌شوند. کلاس‌های منظم نیز در مغز ترکیبات شاد شیمیایی و اندورفین را ترشح می‌کنند، این باعث بهبود روحیه آن‌ها خواهد شد. ژیمناستیک باعث می‌شود کودک اوتیستیک در بیرون به بازی و معاشرت سوق پیدا کند.

سن شروع ژیمناستیک توسط کودک

هیچ قانون صریحی در خصوص سن مناسب برای آغاز ژیمناستیک دیده نشده و حتی باشگاه‌ها برای ثبت نام محدودیتی را در نظر ندارند. بعضی باشگاه‌ها کودک ۱۸ ماهه و برخی ۸ تا ۱۲ساله را برای شروع آموزش‌ها می‌پذیرند.

معایب ژیمناستیک

با وجود سودمند بودن ژیمناستیک، معایبی نیز در آن وجود دارد. در اینجا به ذکر این معایب می‌پردازیم.

جراحات: ژیمناستیک به سبب ماهیت روند جسمی درگیر، بالاترین مقدار آسیب را در میان دیگر ورزش‌هایی که کودکان اجرا می‌کنند، دارد.

تاثیر عاطفی بر کودک: انتظارات زیاد از والدین، همسالان و مربیان بر روی کودک از نظر عاطفی آسیب وارد می‌کند، وقتی که آن‌ها توانایی رسیدن به مهارت‌های روتین پیشرفته را نداشته باشند. زمانی که توان این را نداشته باشند که توقعات خود را رفع کنند، امکان دارد ناامید شوند.

تغییر اهداف: زمانی که تمرینات پیشرفته به یک روش زندگی تبدیل می‌شوند، کودکان دوران سالم کودکی را که شامل جوانب دیگری می‌شود، از دست خواهند داد. طبق توصیه متخصصان اطفال، کودکانی که علاقه‌مند به ورزش‌های حرفه‌ای هستند، برای دوران کودکی اهداف کمتری دارند و بیشتر اهدافشان برای دوران بزرگسالی است که این با شخصیتشان تداخل دارد.

هدف از شروع ورزش ژیمناستیک

ژیمناستیک از جمله ورزش مادر و پایه تمامی ورزش هاست و در این خصوص نسبت به دومیدانی و شنا در اولویت است. زیرا اگر شما نگاهی به ورزش شیرجه بیندازید حرکت‌های ژیمناستیک را خواهید دید. ورزشکاران این رشته ورزشی را با دو هدف همگانی و قهرمانی شروع می‌کنند که هر یک را ذکر خواهیم کرد.

هدف همگانی: ورزش ژیمناستیک آمادگی جسمانی بالاخص در خصوص قدرت عضلانی، انعطاف پذیری، سرعت عکس العمل، قدرت عضلانی و هماهنگی عصبی عضلانی ورزشکاران را بالا می‌برد. اگر از سن کودکی این ورزش دنبال شود که بهترین سن برای شروع آن ۵ سالگی است. در اینصورت برای بدست آوردن آمادگی جسمانی، سلامتی و عادت کودک به ورزش وقت کافی وجود دارد و جهت استعدادیابی و محک زدن افرادی که استعداد در این ورزش را دارند فرصت کافی وجود دارد. ژیمناست‌ها هوش، روحیه بالا، شادابی، نظافت، زیبایی و نظم بالایی دارند. باور غلطی وجود دارد که میگویند این ورزش باعث کوتاهی قد می‌شود. در حالی که ژیمناستیک به دلیل حرکات کششی، جهشی و بارفیکسی که دارد باعث افزایش قد خواهد شد.

علت اینکه ژیمناست‌ها قدهای کوتاهی دارند این است که تمرینات و حرکات این ورزش به گونه‌ای است که افراد کوتاه قد بهتر می‌توانند آن‌ها را انجام دهند. در نتیجه افراد کوتاه قد و ریز نقش در این رشته موفق‌تر بوده و بهتر مقام کسب می‌کنند. مانند بسکتبال که افراد قد بلند در آن موفق‌تر خواهند بود. البته باید توجه کرد که اگر تمرینات ژیمناستیک توسط مربی حرفه‌ای و خبره و بر پایه علوم آموزشی اجرا داده شوند، مسلما اثر زیانباری بر جسم وارد نخواهد شد.

ژیمناستیک قهرمانی: در مورد ژیمناستیک قهرمانی استعدادیابی از اهمیت زیادی برخوردار است. در این خصوص ژیمناست اگر از سن پایین شروع به کار ‌کند و از کودکی استعدادیابی شده باشد راحت می‌تواند از پس تمرینات سخت بر آید و به قهرمانی برسد. بنابراین تمامی فاکتورهای انتخاب فرد مستعد ارزیابی شده و فردی مستعد برای ژیمناستیک انتخاب خواهد شد. از معیارهای مهم در انتخاب یک ژیمناست در استعدادیابی عبارتند از:

  • هوش و ذکاوت
  • قدرت
  • هماهنگی عصبی عضلات
  • سرعت و انعطاف‌پذیری

سخن پایانی

ورزش ژیمناستیک برای کودکان با مزایای زیادی همراه است و یک ژیمناست بعد از وارد شدن در این رشته علاوه بر اینکه قدرت عضلانی بالایی بدست می‌آورد، جسمی سالم و روحیه‌ای شاد خواهد داشت. لذا در صورتی که تمرینات و آموزش‌ها با نظارت مربی مجرب و حرفه‌ای انجام شوند از آسیب‌های جسمی ناشی از حرکات و تمرینات سنگین ورزش کم خواهد شد. در باشگاه ژیمناستیک در مشهد کودکان حرکات را با آموزش‌های مربی ماهر و مجرب شروع خواهند کرد. در این باشگاه کلاس‌ها در سطوح مبتدی و پیشرفته ارائه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه