ورزش بانوان

ورزش بانوان اردستان از نبود حمایت و کمبود امکانات رنج می‌بردورزش بانوان اردستان در سال‌های گذشته هر چند پله‌های ترقی و رشد را در رشته‌های مختلف طی کرده است، اما موانع، محدودیت‌ها و مشکلات متعددی برای توسعه آنها وجود دارد که از مهم‌ترین عوامل آن می‌توان به کمبود وقت، پول و امکانات، مشکلات حمل و نقل، مسائل اجتماعی، کمبود علاقه، نداشتن مهارت و توانایی و مشکلات سلامتی اشاره کرد.

در این میان مربیان و ورزشکاران علیرغم اینکه نبود حمایت کننده مالی و عدم تخصیص اعتبار کافی را از مشکلات ورزش بانوان اردستان عنوان می‌کنند، توزیع عادلانه امکانات و تجهیزات و تغییر نگرش را از جمله راهکارهای عملی برای تحقق اهداف در این حوزه می‌دانند.

البته در سال‌های اخیر فراهم کردن برخی امکانات و زیرساخت‌ها باعث افزایش تعداد ورزشکاران خانم در رشته‌های مختلف و حتی کسب مدال‌های گوناگون توسط آنها شده است، اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

آن‌گونه که باید به ورزش بانوان اهمیت داده نمی‌شود

یک داور و مربی تکواندو اردستان به ایسنا گفت: استقبال بانوان و دختران از رشته تکواندو بسیار زیاد است و استعدادهای بسیار خاصی در این شهرستان وجود دارد، ولی بسیاری از خانواده‌ها بعضی مواقع نمی‌توانند ورزشکاران را از لحاظ مالی تأمین کنند و این موضوع باعث عقب ماندگی ورزشکار می‌شود.

مریم فدایی با بیان اینکه زیرساخت‌های برخی رشته‌های ورزشی بانوان در اردستان قابل قبول است، گفت: البته گاهی مواقع در برخی رشته‌ها مانند تکواندو نیاز به یک‌سری امکانات و تجهیزات فنی داریم تا تمرینات بهتری داشته باشیم.

وی بیان کرد: بنده حدود ۲۲ سال سابقه ورزشی دارم ولی آن چیزی که در شهرستان اردستان بسیار مشهود است علیرغم وجود استعدادهای بسیار خوب ولی آن مقدار که باید به ورزش بانوان از طرف مسئولان و خانواده‌ها اهمیت داده نمی‌شود.

این مربی تیم تکواندو اردستان با بیان اینکه البته کمبود نیروهای تخصصی و پایه کار در رشته‌های ورزشی بانوان مشهود است، گفت: گاهی مواقع مشاهده می‌کنیم کمبود امکانات و عدم حمایت خانواده‌ها باعث شده برخی ورزشکاران علیرغم وجود استعدادهایی که داشتند از آن رشته ورزشی دلسرد شوند.

فدایی بیان کرد: امسال دختران تکواندوکار شهرستان اردستان ۱۸ مدال رنگارنگ کسب کردند و تعدادی از ورزشکاران ما در لیگ استان مشغول رقابت هستند و مطمئناً اگر خلأ برخی از کمبودها جبران شود بیشتر از این می‌توانند موفقیت کسب کنند.

امکانات ورزشی برای بانوان اردستان محدود است

همچنین یک ورزشکار به ایسنا گفت: بنده حدود هشت سال است که در اردستان ورزش می‌کنم و از آن زمان تاکنون ورزش بانوان در شهرستان خیلی پیشرفت کرده است. البته از همان اول تا امروز از لحاظ امکانات خیلی ضعیف هستیم.

فاطمه سمیعی ادامه داد: با وجود اینکه امکانات آن‌چنانی در باشگاه‌های ورزشی بانوان وجود ندارد ولی بچه‌ها خوب تمرین می‌کنند و انگیزه خوبی دارند. مطمئناً اگر برای ورزش بانوان امکانات بیشتری اختصاص دهند و حمایت کنند قول می‌دهم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم.

این ورزشکار که بیش از ۱۰ مدال در مسابقات استانی دارد با بیان اینکه تاکنون هیچ مسئولی برای بازدید و بررسی مشکلات ورزش بانوان بین ورزشکاران نیامده است، گفت: هر زمانی به مسابقات استان و یا خارج استان اعزام می‌شویم کمبود تجهیزات بچه‌های اردستان قشنگ مشخص است و این وضعیت باعث شده نتوانیم موفقیت‌های بیشتری کسب کنیم.

کمبود مربی تخصصی باعث شکوفا نشدن بانوان شده است

سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان اردستان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ورزش بانوان در شهرستان اردستان بیشتر در رشته‌های انفرادی است و در این بخش استقبال از رشته‌هایی مانند تکواندو و کونگ‌فو و ژیمناستیک بیشتر است.

عباس روحانی با بیان اینکه اکنون در بخش بانوان رشته‌هایی مانند شنا، ژیمناستیک، تکواندو، کونگ‌فو، والیبال و بسکتبال و فوتسال فعال است، افزود: در برخی از رشته‌های ورزشی بانوان نابرابری ورزشکار و مربی وجود دارد. به‌طور کلی کمبود مربی تخصصی در بخش ورزش بانوان باعث شده دختران این شهرستان نتوانند شکوفا شوند.

وی با اشاره به آمار ورزشکار سازمان یافته در بخش بانوان، گفت: شاید بیش از یک سوم از آمار ورزشکاران این شهرستان بانوان هستند و اکنون ۳۷۰ نفر ورزشکار سازمان یافته خانم داریم. استقبال کننده از رشته‌های ورزشی بخش بانوان خوب است و شاید شلوغ‌ترین سانس‌های ورزشی بخش بانوان است.

سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان اردستان یکی دیگر از مشکلات ورزشی بانوان در اردستان را کمبود فضای تخصصی عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه فضای ورزشی خوبی در این شهرستان وجود دارد، ولی اکثر آنها فضای تخصصی نیست و این موضوع باعث مشکلاتی شده است.

روحانی با بیان اینکه استعداد ورزش بانوان در اردستان بسیار زیاد است و ورزشکاران ما در یک سال گذشته موفقیت‌های بسیار درخشانی در سطح استان کسب کردند، گفت: اگر وضعیت به همین شکل ادامه داشته باشد در چند سال گذشته آمار ورزشکاران خانم از آقا در این شهرستان بیشتر خواهد شد.

انتهای پیاممنبع ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه