دسته‌بندی نشده

ویژگی «محلات الگو» در تهران چیست؟

ویژگی «محلات الگو» در تهران چیست؟حمیدرضا صارمی در گفت وگو با ایسنا، در مورد خیز شهرداری تهران برای ایجاد «محلات الگو» در تهران گفت: به دلیل رویکرد علمی در خصوص کاهش ترافیک و آلودگی هوا ایجاد این محلات در دستور کار قرار دارد؛ اما دقت داشته باشید که این محلات هم بعد اجتماعی، هم بعد اقتصادی و هم فرهنگی دارد.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل عدم تعادل سرانه ها این است که اهالی یک محله، دلبستگی به مکان ندارند، اظهار کرد: محلات الگو مرکزیت دارند و سرانه های خدماتی اعم از مسجد، فضای آموزش، بیمارستان، فضای سبز، ورزشی و… به طور کافی در آن در نظر گرفته می شود.

صارمی با بیان اینکه در این محلات الگوی معماری ایرانی – اسلامی بسته به اقتضائات اجرایی می شود، افزود: در این نوع معماری، نور ساختمان مهم است و بگونه‌ای طراحی خواهد شد که بتواند از همه جا نور بگیرد و حریم امنیتی رعایت می‌شود و در این شرایط رفاه، آسایش و کیفیت زندگی در سکونت افزایش می‌یابد.

«مرزهای محله‌ای» در محلات تهران بازسازی می‌شود 

معاون شهرسازی شهرداری تهران ادامه داد: لازمه داشتن «محلات الگو»، این است که مرز محله‌ای بمانند قدیم داشته باشیم همچون محلات دولاب، عودلاجان و… که باید این مرزهای محله ای دوباره بازسازی شود و رویکرد ما در کلانشهری همچون تهران این است که دوباره مرکزیت به محله بدهیم و این مرکزیت سبب می‌شود که روابط اجتماعی گسترش یابد و اعتماد و سرمایه اجتماعی افزایش یابد و وقتی همه افراد محلات یکدیگر را بشناسند به دلیل این نظارت اجتماعی، ناامنی کاهش می‌یابد.

وی تاکید کرد: ایجاد «محلات الگو» هم در بعد معماری و هم در بعد شهرسازی مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، شهرداری تهران در نظر دارد که در مناطق دارای بافت فرسوده، محلات الگو ایجاد کند که بر اساس اخبار منتشره دو منطقه ۱۹و ۲۱ کاندیدای ایجاد «محله الگو» هستند.

انتهای پیام

این خبر را در تهران ورزشی دنبال کنید

منبع ایسنا

نوشته های مشابه