آخرین اخبار

والیبال ایران به دنبال ششمین برد با چاشنی انتقام


به گزارش خبرگزاری فارس، هفته سوم و پایانی مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها 2023 از 13 تا 19 تیرماه با 32 مسابقه در دو شهر آناهایم آمریکا و پاسای فیلیپین پیگیری می‌شود تا هفت تیم صعود کننده به مرحله نهایی مشخص شوند. لهستان به عنوان میزبان حضورش در مرحله نهایی قطعی شده است.

تیم ملی والیبال ایران که هفته سوم لیگ ملت‌ها را با دیداری برابر فرانسه و بدون حضور بهروز عطایی سرمربی و برخی بازیکنان اصلی تیم آغاز کرد، در دومین دیدار خود از ساعت هفت صبح روز جمعه 16 تیر ماه به مصاف بلغارستان می‌رود.

این دو تیم برای دهمین بار در طول تاریخ به مصاف هم خواهند رفت. در مسابقات پیشین پنج بار کشورمان پیروز میدان بوده است و در چهار دیدار بلغارها برنده از زمین خارج شده‌اند.

آخرین شکست تیم ایران مربوط به سال گذشته و لیگ ملت‌های 2022 است که ملی‌پوشان سه بر صفر نتیجه را به حریف واگذار کردند و شاگردان بهروز عطایی در دیدار آناهایم به دنبال انتقام از حریف هستند تا با کسب یک پیروزی دیگر ششمین برد خود را برابر بلغارستان در مسابقات رسمی رقم بزنند.

البته پیروزی در این مسابقه کار آسانی نیست چرا که تیم ملی والیبال بلغارستان سابقه هشت دوره حضور در بازی‌های المپیک را در پرونده کاری خود دارد که در سال 1980 در مسکو موفق به کسب مقام نایب قهرمانی و مدال نقره شده است.

مردان والیبال بلغارستان از سال 1949 که برای نخستین بار در رقابت‌های قهرمانی جهان شرکت کردند، تاکنون در 19 دوره حضور داشتند و مقام دومی و مدال نقره سال 1970 بهترین عملکرد آن‌ها در این رقابت‌ها است. تیم ملی والیبال بلغارستان در چهار دوره نیز به مقام سومی جهان دست یافته است.

ملی‌پوشان والیبال این کشور مدال برنز جام جهانی سال 2007 را نیز در پرونده افتخارات خود دارند.

البته بلغارها در دو هفته نخست لیگ ملت‌های 2023 عملکرد چندان خوبی نداشتند و با یک پیروزی و 6 امتیاز در جایگاه پانزدهم رده‌بندی این رقابت‌ها قرار گرفتند و در رده‌بندی فدراسیون جهانی هم با 146.84 امتیاز رتبه 25 را به خود اختصاص دادند. بلغارستان در نخستین مسابقه خود در هفته سوم نیز مغلوب آلمان شد و در حال حاضر در جایگاه شانزدهم لیگ ملت‌ها 2023 قرار دارد و تنها تیمی است که اصلا امیدی برای صعود به مرحله نهایی ندارد.

اما تیم ملی والیبال ایران با دو برد و 8 امتیاز در جایگاه یازدهم جدول لیگ ملت‌ها قرار دارد و در جدول فدراسیون جهانی هم امتیازاتش فریز شده و تا پایان مسابقات در جایگاه یازدهم با امتیاز 241.05 باقی خواهد ماند.

از میان 14 بازیکن معرفی شده برای حضور در هفته سوم لیگ ملت‌ها سیدمحمد موسوی، مرتضی شریفی، مهدی جلوه، علی رمضانی، بردیا سعادت، جواد کریمی، امیرحسین اسفندیار، محمدرضا موذن و محمدرضا حضرت‌پور تجربه بازی برابر تیم بلغارستان را دارند و علی حاجی‌پور، پوریا حسین‌خانزاده، آرمین افشین‌فر، محمد ولی‌زاده و شهروز همایونفرمنش برای نخستین بار برابر این تیم قرار خواهند گرفت.

کولو نیکولای، آتاناسوو مارتین، گوتسو سوتوسلاو، آسپاروهوو آسپارو، سگانوو جئورجی، کاریاگین دنیز، گروز دانو الکس، دیمیترو دیمیتار، سالپاروو تئودور، بوژیلو مارتین، رائو دلچو، پنچو نیکولای، براتوو والنتین و پدکوو ایلیا 14 بازیکن تیم بلغارستان در این رقابت‌ها هستند و پلامن کنستانتینو هدایت این تیم را برعهده دارد.

زمان و نتیجه دیدار تیم‌های ملی والیبال ایران و بلغارستان از ابتدا تا کنون به قرار زیر است:

1970 (قهرمانی جهان): ایران (صفر) – بلغارستان (3)

2006 (قهرمانی جهان): ایران (صفر) – بلغارستان (3)

2016 (لیگ جهانی): ایران (3) – بلغارستان (یک)

2018 (لیگ ملت‌ها): ایران (3) – بلغارستان (یک)

2018 (قهرمانی جهان): ایران (3) – بلغارستان (یک)

2018 (قهرمانی جهان): ایران (صفر) – بلغارستان (3)

2019 (لیگ ملت‌ها): ایران (3) – بلغارستان (صفر)

2021 (لیگ ملت‌ها): ایران (3) – بلغارستان (صفر)

2022(لیگ ملت‌ها): ایران (صفر) – بلغارستان (3)

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این خبر را در تهران ورزشی دنبال کنید

منبع فارس

نوشته های مشابه