سوارکاری

مسابقات سوارکاری اسب راهوار در گناباد برگزار شدبه گزارش خبرنگار مهر، نخستین رقابت‌های همگانی سوارکاری اسب راهوار «یورقه» عصر جمعه با رقابت سوارکارانی از استان‌های خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان پایان یافت.

در گروه اسب‌های «استقامت» این رقابت‌ها با مسافت ۲۰۰۰ متر، یوسفعلی مقصود پور از تربت جام، فرشاد یزدی و محسن جان محمدی از شهرستان‌های سرخس و گناباد عناوین اول تا سوم را کسب کردند.

فاروق سیدی، ابراهیم فرهادی و حسین خانی از شهرستان‌های درگز، چناران و مشهد مقام‌های اول تا سوم گروه اسب‌های «سرعتی» با مسافت ۱۰۰۰ متر را به دست آوردند.

در گروه اسب‌های «چهار سال» با مسافت ۱۰۰۰ متر، محمد چکاوکی از درگز و فاروغ سیدی از مشهد و در گروه «کره ها» با مسافت ۸۰۰ متر، مجید براهویی از سرخس و حمزه تقی‌زاده از گناباد رتبه‌های اول و دوم را کسب کردند.

یادآور می‌شود، یورقه به نوعی از راه‌رفتن اسب می‌گویند که دست‌وپای هم‌جهت را هم‌زمان برمی‌دارد و این نوع راه‌رفتن حالتی بسیار نرم و مفرح است که در سوارکار ایجاد تکان و خستگی نمی‌کند و خود اسب نیز کمتر دچار خستگی می‌شود و می‌تواند با سرعتی حدوداً ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر حرکت کند و مسافت‌های طولانی را بپیماید. گرچه راه‌رفتن یورقه مختص اسب‌هایی با نژاد خاص نیست ولی از گذشته اکثراً اسب‌های بومی شرق کشور و منطقه خراسان این‌گونه راه می‌رفتند و اصطلاحاً یورقه می‌کردند.منبع مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه