آخرین اخبار

مدعیان ما کسانی هستند که خودشان مقصران اصلی محسوب می‌شوند/ داوری که اشتباه تأثیرگذار داشته نباید به زمین برود


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجو، مهدی تاج در حاشیه برگزاری دوره دانش‌افزایی پیش‌فصل داوران و کمک داوران برای بیست‌و‌سومین دوره لیگ برتر فوتبال، اظهار داشت: بسیار خوشحالم در جمع داوران فوتبال کشور حضور دارم که مؤثرترین و کم‌درآمدترین قشر حوزه فوتبال هستند. آنها همیشه در فوتبال ما، آسیا و حتی دنیا دارای اهمیت خاصی هستند. شاهد بودم مهمترین بحثی که AFC مطرح می‌کند، بحث داوری است. هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال نیز این بحث برایش اهمیت دارد.

وی افزود: برای اهمیت موضوع امروز، اعضای هیئت رئیسه، نایب رئیس فدراسیون فوتبال، مسئولان سازمان لیگ و … در جلسه حضور دارند. البته افرادی مثل مهدی محمدنبی حضور ندارند که می‌دانم مأموریت خاصی دارد و در جریان آن قرار دارم، وگرنه همه مسئولان امروز می‌آمدند و در دوره دانش‌افزایی شرکت می‌کردند. از اعضای هیئت رئیسه، پیشکسوتان داوری، داوران، اصحاب رسانه، ارکان فدراسیون فوتبال و … برای حضور در جلسه امروز تشکر می‌کنم.

افشاریان ما را آرام می‌کند و می‌گوید داوری‌ها عالی بود!
رئیس فدراسیون فوتبال خاطر نشان کرد: در هیئت رئیسه بارها عرض کردم که دو چیز برای فدراسیون خیلی مهم است. ما کمیته‌های زیادی مثل کمیته جوانان، مقررات، انضباطی، وضعیت بازیکنان و … داریم، ولی دو جا برای فدراسیون مهم است، یکی کمیته تیم‌های ملی است، چون اگر تیم‌های ملی قوی نباشند روی همه ارکان فدراسیون تأثیرگذار است. کمیته بعدی، کمیته داوران است. وقتی داوران فوتبال قضاوتی می‌کنند روی همه ارکان تأثیرگذار خواهند بود، به طوری که زمان‌هایی که به تلویزیون دسترسی ندارم از آقای افشاریان سؤال می‌پرسم که داوری چطور بود که می‌گوید الحمدالله خوب است، ولی بعداً متوجه می‌شویم همه به داوری‌ها معترض هستند (خنده حضار). در مجموع افشاریان ما را آرام می‌کند و می‌گوید داوری‌ها عالی بود!

اشتباه کردن گناه نیست، تکرار آن گناه است
تاج با اشاره به اشتباهات داوری در فصل گذشته مسابقات فوتبال ادامه داد: افشاریان آمار خوبی داد و گفت 21 درصد از داوری‌ها اشتباه بوده است که 20 بازی اشتباه غیرمؤثر داشته و در 30 بازی نیز اشتباهات داوری مؤثر بوده است. باید به سمتی برویم که اشتباه را بپذیریم. اشتباه کردن گناه نیست، تکرار آن گناه است. اگر بپذیریم که اشتباه کردیم، شجاعت است. از شما (افشاریان) تشکر می‌کنم که گفتید اشتباه کردیم. مردم به قانونی که نتوانند به آن انتقاد کنند، احترامی نمی‌گذارند. مطمئناً مردم پس از این آمار شما بیشتر احترام می‌گذارند تا اینکه بگویید هیچ اشتباهی صورت نگرفته است. مردم این چیزها را می‌بینند و فکر می‌کنند در جریان واقعیت‌ها نیستیم یا مغرض هستیم یا جاهل که چیزی نمی‌فهمیم. بنابراین، خوب است که گفته شود انتقاد به داوری در فلان بخش‌ها وجود دارد. داوری اشتباه دارد، ولی برخی‌ها می‌گویند این اشتباهات حساب‌شده و سازمان‌یافته است. بنده به‌عنوان رئیس سازمان فدراسیون اعلام می‌کنم هیچ‌کدام سازمان‌یافته، حساب‌شده، ترتیب‌یافته، هرمی، قلمی و … نیست! ما کمیته اخلاق داریم و نهادهای دیگری هستند که مراقب باشند. ما مراقبت‌های جدی روی داوری داریم، چون اگر داوری خدای ناکرده اشتباه و کشوری را ملتهب کند که ناسزا بگویند و زمینه اعتراض را فراهم کند، حق را به ما می‌دهد که مراقبت‌های جدی داشته باشیم.

باید از داوران منطقی و حساب شده دفاع کرد
«دفاع از داوری باید منطقی باشد.»، وی با بیان این جمله تصریح کرد: اگر بگوییم اشتباهی در قضاوت‌ها صورت نمی‌گیرد، درست نیست. برخی افراد طوری صحبت می‌کنند که گویا دفاع از خودشان است تا داوری. اینکه بگویند پول داوران چه شد، احساس خوبی از این مدل دفاع‌ها به من دست نمی‌دهد. باید از داوران منطقی و حساب‌شده دفاع کرد. کمیته انضباطی قطعاً باید حفاظی برای داوران درست کند. همانطور که یکی از انتقادهای AFC‌ به من که خودم برای حضورشان درخواست داده بودم، عدم حفاظت از داوران است. آنها بدشان می‌آید که داوران حمایت نشوند. حتی اگر داور اشتباه سوت بزند یا غلط، کسی حق ندارد وسط ماجرا اعتراض کند. اگر اعتراضی دارید زمینه اعتراض قانونی وجود دارد که به سازمان لیگ بیایید و این سازمان اعتراض باشگاه را به کمیته داوران انتقال دهد. به داوری که اشتباه کند، قضاوت نمی‌دهیم یا اگر اشتباهاتش زیاد است او را به لیگ دسته اول می‌فرستیم. منطقی نیست داوری که اشتباه تأثیرگذار داشته است دوباره به زمین برود.

اولین کسی که پول ما را نداده، صداوسیماست
رئیس فدراسیون فوتبال یادآور شد: داور هم حق مصاحبه ندارد، چیزی که دلم می‌خواست یک روزی بگویم. داوران حق مصاحبه کردن ندارند. اینکه داور خودش به شبکه تلویزیون برود، درست نیست. تلویزیون بدش نمی‌آید همه ما به تلویزیون برویم تا برنامه‌اش داغ شود. در برنامه تلویزیونی می‌گویند چرا پول داوران را نداده‌اید. اولین کسی که پول ما را نداده است، اینها (صداوسیما) هستند. مقصر اصلیِ اصلی کسی است که پول فوتبال را نمی‌دهد. او باید محاکمه شود و جواب بدهد.

مدعیان ما کسانی هستند که خودشان مقصران اصلی محسوب می‌شوند
«کسی که پول ما را نمی‌دهد، نمی‌تواند مدعی ما شود.»، وی ضمن بیان این جمله تصریح کرد: پول ما پرداخت نمی‌شود و مدعیان ما کسانی هستند که خودشان مقصران اصلی محسوب می‌شوند. مگر درآمد فدراسیون فوتبال از کجاست؟ یکی حق پخش است که هیچ! یکی حاصل از تبلیغات محیطی است که سازمان لیگ، این مبلغ را مطابق یک فرمول (میان باشگاه‌ها توزیع می‌کند). درآمد عمده ما از AFC و فیفاست که کاملاً تعلیق شده است و یک ریال هم منتقل نمی‌شود.

تمام تلاش‌مان را برای رسیدگی به تیم‌های ملی می‌کنیم
رئیس فدراسیون فوتبال، درآمد این فدراسیون را ناچیز دانست و گفت: مجرمان را سرزنش مکن؛ چه بسا اگر شما در همان حال بودید، همان کار را انجام می‌دادید. تمام تلاش خودمان را برای رسیدگی به تیم‌های ملی می‌کنیم و در همه رویدادها شرکت کردیم. تیم فوتبال امید را به اردوی خارجی فرستادیم تا بدون مسابقه نباشد. تیم ملی فوتسال (تیم امید) فردا به مسابقات کافا می‌رود و اعضای تیم ملی فوتبال ساحلی برای شرکت در یک تورنمنت عازم روسیه می‌شوند.

توضیحات تاج در مورد ورود VAR به فوتبال ایران
تاج با بیان اینکه مدیران سایر ارگان‌ها هم حالی از فدراسیون نمی‌پرسند، خاطرنشان کرد: یک مسئول بگوید چرا VAR (سیستم کمک داور ویدیویی) به ایران نیامد تا بگوییم چه مشکلی وجود دارد. ان‌شاءالله VAR به ایران می‌آید و تمام تلاش خود را می‌کنیم تا از آن استفاده کنیم. سه شرکت از پنج شرکت مد نظر فیفا، یا با ما کار نمی‌کنند یا ما با آنها همکاری نمی‌کنیم. مثلاً‌ اسرائیلی هستند.

وی در ادامه بیان کرد: همه کارهای لازم برای دو شرکت دیگر را انجام دادیم و توافق شد. با این حال بیش از 12 درصد تجهیزات VAR ساخت آمریکاست و ورود این محصولات به کشور موجب تحریم آن مجموعه می‌شود. در این شرایط باید چه کنیم؟ از اینفانتینو (رئیس فیفا) تشکر می‌کنم، اما به او گفتیم شما نمی‌توانید پول ما را بدهید و داوران ما را هم حذف می‌کنید. می‌گویند یا بُکُش، یا دانه بده، یا از قفس آزاد کن!

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به پیگیری‌های مسئولان این فدراسیون برای مسئله VAR عنوان کرد: الان دبیرکل، مسئول دپارتمان بین‌الملل و مسئول مالی فدراسیون فوتبال به سوئیس رفته‌اند و مسئله را پیگیری می‌کنند. البته موضوع را باز نمی‌کنم و اگر بگویم، یک دردسر جدید می‌شود. اینها موانعی نیست که بتوانم آن را حل کنم؛ مثلاً تحریم‌ها را برطرف کنم. تحریم‌های ظالمانه‌ای وجود دارد، اما اگر کسی بخواهد این سیستم را به ایران بیاورد، آن خود ما هستیم.

تاج با بیان اینکه فدراسیون قرار نیست کار را به دست فردی دیگر بدهد و ورود VAR را به او واگذار کند، اظهار داشت: از دولت و سیستم (حاکمیت کشور) انتظار داریم که جلسه‌ای برگزار کنند و ببینند مشکل VAR چگونه حل می‌شود. همه دستگاه‌ها در ورود بانوان به ورزشگاه‌ها همکاری می‌کنند که جای تشکر دارد، اما مسئله VAR نیز به همان موضوع مرتبط است.

داوران شرافتمندانه، درست و منطقی قضاوت کرده‌اند
نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا آرامش ورزشگاه را ناشی از تصمیمات داوران دانست و اظهار داشت: به نظرم آنها شرافتمندانه، درست و منطقی قضاوت کرده‌اند. به افتخار آنها کف بزنید! قاضی برای صدور رأی صحبت‌های شاکی و متشاکی را گوش می‌دهد و بعد رأی را صادر می‌کند که آن رأی هم قابل اعتراض است. داور ما در لحظه سوتی می‌زند که میلیون‌ها نفر قاضی دارد. کارشناسان تلویزیونی هم پس از پخش صحنه آهسته با هم اختلاف‌نظر دارند!

هر کسی به داوری اعتراض کند جریمه می‌شود
وی ادامه داد: همه مدعی هستند. هر باشگاهی می‌گوید پنج تا (اشتباه) برای ما نگرفتند! انگار همه را برای من گرفتند! به هر حال اگر یک جا به ضررت گرفته شده یک جا هم به نفع شما گرفته شده است. اینها معنی ندارد. یکی از درخواست‌های من از کمیته انضباطی همین بوده است. مطمئناً اثر آن را خواهید دید. با کمیته‌های اخلاق، داوران و استیناف هم این کار را انجام دادیم. اصلاً یکی از اعتراضات AFC به ما همین است. دیدید ما سر داوری در تیم ملی هم ضرر کردیم، چون در ایران عادت داریم که هر کسی به داور اعتراض کند. جلوی ژاپن هم این کار را کردیم و گل خوردیم. جوانان ما هم این کار را کردند. ما این کار را نهادینه کردیم و باید پای آن بایستیم. ان‌شاءالله امسال کمیته انضباطی محکم ایستاده است. هر کسی به داوری اعتراض کند جریمه می‌شود. ما الان برای سقف قرارداد این کار را انجام دادیم، چون این کار تحول است. هر جا تحولی باشد یکسری مقاومت می‌کنند. در این بخش دلالی به ما گفتند اگر وارد این ماجرا شوید ممکن است شما بزنند! اینها ممکن است رسانه و تیم داشته باشند! به هر حال «عندلیبی که به هر غنچه دلش می‌لرزد، بهتر آن است که در صحن گلستان نبود».

وقتی با اغماض 6 باشگاه مجوز حرفه‌ای گرفتند باید هزینه‌ها را کنترل کنیم
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: وقتی که درآمدی نیست، باید کنترل هزینه کرده و مصارف را کنترل کرد. ما این کار را الان انجام دادیم. وقتی هر باشگاهی می‌گوید من ضرر کردم و با اغماض شش باشگاه مجوز حرفه‌ای گرفتند، باید هزینه‌ها را کنترل کنیم. دوستان مستقل این حرف‌ها را می‌زنند، ولی در جمع‌بندی انتقاد می‌کنند! شما خودتان به ما گفتید بازیکن خارجی بی‌کیفیت می‌آید و خودتان گفتید که آپشن بازیکن چند برابر قانون است؛ ما هم همین را قانون کردیم. روز اول هم می‌دانستیم دلالی که 40 بازیکن دارد و 127 میلیارد سال گذشته سود کرده است، آرام نخواهد نشست. مطمئناً به این و آن می‌گوید و فشار می‌آورد. در همه جا هم آدم دارد. یاد آن رئیس فدراسیون بخیر که می‌گفت مجری بازیکن معرفی می‌کند! آنجا هم بازیکن دارند و فشار مضاعف می‌آورند.

خوشبختانه دستمزد ناچیز داوران را دادیم!
تاج افزود: در مورد دستمزد هم خوشبختانه ما دستمزد ناچیز داوران را دادیم. فقط لیگ دسته سوم را نتوانستیم بدهیم. از اینکه مبلغ کم است اصلاً شکی نیست، ولی اینکه دلاری آن را مقایسه کنیم، درست نیست. بازیکنان ما هم دلاری نمی‌گیرند. ما نسبت به بقیه پرداختی‌ها جامعه را نگاه می‌کنیم، اما بسیار ناچیز است و تغییری در آن داده شود که اتفاق خواهد افتاد. در حال حاضر این مبلغ پنج میلیون تومان است. وقتی تعداد داورها کم می‌شود تعداد قضاوت‌ها بیشتر می‌شود و ممکن است همین رقم تأثیر بگذارد، ولی یک افزایش خواهیم داشت.

شک نکنید امسال اشتباهات داوری کم می‌شود
وی در پایان تصریح کرد: من از داوران تشکر می‌کنم. درخواستم این است که قانون را رعایت کنیم. نباید رفتار ناشایست از داور ببینیم. یک تیم قهرمان می‌شود و داور ما دنبال قهرمان می‌دود؛ کجای دنیا این اتفاق می‌افتد؟ یا مثلاً اظهارنظری کنیم که شبه ایجاد شود. بحث‌های دیگری هم هست که برادران رسانه خدا را شکر حرف‌های درست ما را هم غلط می‌زنند! ما دیروز یک حرف زدیم، ولی دوستان زدند تاج گفته است ورود رونالدو و بنزما به ایران ممنوع است. بعد یکی از دوستان در AFC زنگ زد و گفت شما این حرف را زدید؟ ما گفتیم خیر ما هیچ‌وقت چنین حرفی نزدیم. اتفاقاً ورود اینها به فوتبال آسیا باعث پیشرفت می‌شود، ولی ما نمی‌توانیم و عقیده نداریم که چنین پول‌هایی را باید خرج کنیم. خواهش من از داوران این است که این اشتباهات صورت نگیرد. شک نکنید امسال اشتباهات داوری کم می‌شود. VAR را هم پیگیر خواهیم بود تا وارد کشور کنیم. کمیته انضباطی هم قول می‌دهم که مؤثر وارد ماجراها خواهد شد و از ابتدای لیگ برخورد قانونی خواهد شد.

انتهای پیام/

این خبر را در تهران ورزشی دنبال کنید

منبع دانشجو

نوشته های مشابه