تصویر بنر
توپ و تور

شرایط بسکتبال مانند قبل نیست/ برای لیگ کارگروه ویژه تشکیل شود


مصطفی هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دیدارهای رفت و برگشت لیگ برتر باشگاه های کشور و چگونگی حضور تیم ها در این دیدارها گفت: البته که مهرام در گروه «ب» فقط با تیم های حاضر در این گروه بازی کرد و رقابتی با تیم های گروه دیگر نداشت اما در کل کیفیت این فصل از مسابقات برای همه مشهود بود. تقریبا تیم ها برای جذب بازیکن خارجی بهتر از همیشه عمل کردند و در رابطه با بازیکنان داخلی هم ترکیب خیلی دور ا همی نداشتند، اینگونه نبود که به خاطر جمع شدن بازیکن خوب و مطرح در ترکیب چند تیم محدود، اختلاف میان شرکت کنندگان خیلی زیاد باشد.

وی تصریح کرد: اختلاف میان ۵۰ – ۴۰ نفری که در چرخه اول بسکتبال و لیگ حضور دارند حدود ۱۵ – ۱۰ درصد است و همین مسئله نشان می دهد که فاصله میان تیم ها و بازیکنان شان خیلی زیاد نیست به همین دلیل بود که خیلی از دیدارها واقعا غیرقابل پیش بینی بودند و در برخی از آنها هم جریان رقابت به یکباره تغییر می کرد.

سرمربی تیم بسکتبال مهرام با تاکید بر اینکه برگزاری مرحله مقدماتی (رفت و برگشت) لیگ برتر در این فصل نشان داد که شرایط بسکتبال مانند قبل نیست، خاطرنشان کرد: برخلاف همیشه نام و اسم تیم ها و بازیکنان شان تاثیر زیادی در عملکرد آنها و نتایج شان نداشت. تلاشی که در تیم ها در زمین داشتند بیشتر از نام ها تعیین کننده بود. به همین دلیل خیلی از تیم ها که از حیث ترکیب بازیکن، در سطح متوسطی قرار داشتند در جریان بازی نشان می دادند که خطرناک هستند و گذر از آنها به راحتی امکان پذیر نیست.

هاشمی با اشاره به عملکرد مهرام که در پایان مرحله مقدماتی با ۱۲ برد و ۲۶ امتیاز در صدر جدول رده بندی گروه دوم قرار گرفت، خاطرنشان کرد: اگر بگویم از عملکرد تیمم راضی هستم که یعنی سقفی برای آن تعیین کرده بودم و حالا به آن رسیده ام در حالیکه اینگونه نیست. نتیجه اعلام رضایت، درجا زدن می شود درحالیکه ما برای رسیدن به هدف نهایی به پیشرفت بیشتر نیاز داریم. تا به امروز هر آنچه که لازم بود را برای تیم و عملکرد بهتر بازیکنان انجام داده ایم اما برخی مسائل درجریان رقابت و مرحله به مرحله نمایان می شود. به همین دلیل است که در هیچ مرحله ای و با هیچ نتیجه ای عملکرد کلی تیمم به طور کامل راضی نمی شوم.

وی اشاره ای هم به شیوه برگزاری مسابقات لیگ داشت و اینکه مرحله دوم مقدماتی با حضور هر ۱۶ تیم حاضر در آغاز مسابقات برگزار می شود و برخی دیدارهای در این مرحله تکراری خواهد بود. هاشمی در این زمینه گفت: البته این نتیجه ای نشستی است که پیش از آغاز لیگ با حضور نماینده باشگاه و مربیان برگزار شد. خود من در آن نشست نبودم اما در واقع برگزاری لیگ به این شیوه نتیجحه تصمیم گیری خود تیم هاست نه فدراسیون، بنابراین فعلا باید طبق آن پیش برویم و دیدارهای مان را برگزار کنیم.

سرمربی تیم بسکتبال مهرام گفت: اینکه من بگویم برگزاری مسابقات با این فرمت خوب است یا نه یک نظر شخصی تلقی می شود و ممکن است موافقان و مخالفانی هم داشته باشد اما در کل به نظرم بهتر است ساختار و شیوه ثابتی برای برگزاری لیگ در نظر گرفته شود و مسابقات در همه فصول طبق آن برگزار شود. به همین منظور فدراسیون باید هر چه زودتر اقدام به تشکیل کارگروه ویژه برای لیگ برتر کند تا در این زمینه تصمیم گیری کند.

هاشمی تاکید کرد: نباید اینگونه باشد که در مورد هر فصل لیگ تصمیم گیری شود و دوباره بعد از یک سال شیوه دیگری برای فصل بعد انتخاب شود. ضمن اینکه تصمیم گیری در این زمینه نباید با مشورت همه مربیان و تیمها انجام شود. به نظرم افراد خبره ای از داوران و مربیان که پیشینه حضور متوالی در مسابقات باشگاهی را دارند باید در این زمینه تصمیم گیری کنند. کسانی که منافع بسکتبال و لیگ و در نهایت تیم ملی را به هر مسئله ای ترجیح می دهند و درک لازم برای تصمیم گیری را دارند.

وی در همین زمینه تصریح کرد: این کارگروه باید در فرصتی مناسب نسبت به زمان شروع مسابقات و شیوه پیگیری آن تصمیمات لازم را داشته باشد و چند ماه قبل از زمان مصوب آن را به همه تیم ها طلاع رسانی کند. زمان و شیوه مصوب توسط این کارگروه باید برای هر سال و هر فصل مسابقات اعمال شود. اینگونه به ساختاری منظم و اصولی در رابطه با لیگ که ویترین یک فدراسیون است، دست پیدا می کنیم.

این مربی که هدایت تیم ملی بسکتبال را هم بر عهده دارد، در عین حال خاطرنشان کرد: درهر صورت امسال مسابقات باید با شیوه ای که توسط خود تیم ها تصویب شده است، پیگیری شود. تا به اینجا هم دیدارهای خوبی داشته ایم و امیدوارم پایان خوبی هم برای لیگ رقم بخورد اما به نظرم فدراسیون باید از حالا به فکر تشکیل کارگروه ویژه برای ادوار آتی مسابقات باشگاهی باشد.


منبع:مهر

تصویر بنر
تصویر بنر
تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا