آخرین اخبار

سپاهان تخفیف گرفت! | ۶ بازیکن آزاد شدند؟به گزارش همشهری‌آنلاین، در ساعات پایانی سه‌شنبه ۲۱شهریورماه و درحالی‌که رسانه‌های نوشتاری می‌رفتند تا وارد تعطیلات ۳روزه شوند این خبر روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت. ساعتی بعد از حذف تیم ملی امید و برد تیم ملی بزرگسالان مقابل آنگولا، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال حکم نهایی‌اش را درباره این پرونده مهم و پرحاشیه اعلام کرد؛ پرونده‌ای که براساس تخلفات سپاهان و شکسته شدن سقف قرارداد توسط این باشگاه اصفهانی شکل گرفته بود. وقتی مسئولان کمیته انضباطی درباره حکم احتمالی این پرونده مورد سؤال قرار گرفتند با قاطعیت اعلام کردند خبری از ۳ بر صفر شدن بازی‌ها و بازنده شدن سپاهان نخواهد بود. اما وقتی حکم اعلام شد، زردپوشان اصفهانی به شکل دیگری جریمه شدند؛ ۴ امتیاز از سپاهان کم شد اما این امتیازات به هیچ تیم دیگری تعلق نگرفت.

تصمیم اول؛ کسر ۱۲ امتیاز

گفته می‌شود پیش از کسر ۴ امتیاز در کمیته انضباطی اختلاف‌نظرهای زیادی پیرامون این حکم و میزان جریمه سپاهان وجود داشته است. براساس شنیده‌ها، کمیته انضباطی در ابتدا قصد داشت تمامی ۱۲ امتیاز کسب‌شده توسط سپاهان را از این تیم کسر کند. به هر حال برای کمیته انضباطی محرز شده بود که قراردادهای تعدادی از بازیکنان سپاهان مسئله‌دار بوده و چنان که در حکم اعلام شده ۶ بازیکن این تیم تا زمان رفع این مشکلات حق بازی نخواهند داشت. به همین دلیل کمیته انضباطی تصمیم داشت تمامی امتیازاتی را که سپاهان با کمک این بازیکنان گرفته بود از این تیم کسر کند. یعنی کسر ۱۲امتیاز از صدرنشین اما بدون ۳ بر صفر کردن بازی‌ها. اما در ادامه نظر مسئولان کمیته تغییر کرد و به کسر ۴ امتیاز رضایت دادند. البته بعد از اعلام حکم و واکنش‌ها و اعتراض‌های مختلف، از احتمال تخفیف در این مجازات و کسر ۲امتیاز از امتیازات سپاهان هم صحبت شد.

به مجامع بین‌المللی شکایت می‌کنیم

اولین واکنش باشگاه سپاهان به این حکم سنگین، انتشار یک بیانیه و تهدید به شکایت بین‌المللی بود. در بیانیه باشگاه سپاهان آمده است: «بدون شک اینکه برخی نتایج فوتبال ایران در خارج از زمین رقم بخورد، بسیار غیرقابل‌پذیرش است؛ با این حال، باشگاه فولاد مبارکه سپاهان ضمن دعوت هواداران محترم به حفظ آرامش و ادامه حمایت همیشگی خود از باشگاه سپاهان، انتظار دارد همچون گذشته در حمایت از باشگاه فولاد مبارکه سپاهان ثابت‌قدم باشند.» در این بیانیه با اشاره به اینکه فضای مجازی، التهابات و مافیای رسانه‌ای و مدیریتی با کمال تأسف کمیته محترم انضباطی را تحت‌تأثیر خود قرار داد، آمده است: «دپارتمان حقوقی باشگاه همچون گذشته، پیگیر احقاق حقوق باشگاه در مجامع ملی و بین‌المللی خواهد بود و ضمن ارائه شکوائیه خود به کمیته محترم استیناف، قویاً موضوع را پیگیری خواهد کرد.»

تیم بعدی؛ پرسپولیس

بلافاصله بعد از حکم کمیته انضباطی علیه باشگاه سپاهان و درحالی‌که هنوز ۲۴ساعت هم از این اتفاق سپری نشده بود، اخباری درباره باشگاه پرسپولیس به گوش رسید و گفته شد تخلفات این باشگاه در نقل‌وانتقالات هم زیر ذره‌بین کمیته انضباطی قرار گرفته است. کارگروه رسیدگی به تخلفات نقل‌وانتقالاتی برای بررسی مسائل مربوط به سقف قرارداد در باشگاه پرسپولیس مستقر شد و گویا تخلفاتی در قراردادهای این باشگاه مشاهده کرد که مسئله قرارداد گئورگی گولسیانی و مالیات او یکی از این تخلفات بوده است. بنابراین درحالی‌که اعتراض سپاهانی‌ها ادامه داشت و هواداران این تیم پشت دفتر نمایندگان مجلس تجمع کرده بودند، انتشار این شایعه که از پرسپولیس هم امتیاز کسر خواهد شد کمی سپاهانی‌ها را آرام و اوضاع را متفاوت کرد؛ اتفاقی که اگر برای پرسپولیس رخ بدهد به‌احتمال فراوان در ادامه برای چند باشگاه دیگر ازجمله تراکتور و استقلال و… هم رخ خواهد داد.

آزادی ۶ بازیکن سپاهان

کمیته انضباطی البته از زمان اعلام حکم، یک تخفیف برای سپاهانی‌ها قائل شده است. ۶ بازیکن سپاهان که از زمان انتشار حکم اعلام شده بود تا اطلاع ثانوی حق بازی ندارند حالا با تخفیف روبه‌رو شده‌اند. رضا اسدی، پیام نیازمند، هادی محمدی، رضا شکاری، کاوه رضایی و احسان پهلوان ۶ بازیکنی هستند که گفته می‌شود قرارداد آنها با مشکل روبه‌رو است و کمیته انضباطی تأکید کرده بود تا زمان حل این مشکلات، حق بازی نخواهند داشت. اما بعدا با مذاکراتی که مسئولان سپاهان داشتند، اجازه حضور این بازیکنان در لیگ قهرمانان آسیا صادر شد تا سپاهان در بازی حساس این هفته‌اش در عراق بتواند از آنها استفاده کند. همزمان با بازگشت سپاهان از عراق، کشمکش‌ها درباره این حکم جنجالی و تبعات آن ادامه خواهد یافت.

این خبر را در تهران ورزشی دنبال کنید

منبع همشهری آنلاین

نوشته های مشابه