توپ و تور

سنگ مسابقات انتخابی جهان پیش پای ایران/ وضعیت پیچیده نوشاد


به گزارش خبرنگار مهر، فدراسیون جهانی تنیس روی میز که از سال ۲۰۲۱ اقدام به تغییر شیوه برگزاری مسابقات و کاهش تعداد بازیکنان شرکت کننده به ۱۲۸ بازیکن گرفت، برای نخستین بار و به منظور تعیین نفرات شرکت کننده در رقابت های ۲۰۲۳ انفرادی، دوبل و میکس دوبل برگزاری مسابقات انتخابی را در برنامه قرار داد.

این مسابقات در سطح قاره آسیا با حضور ۵۶ بازیکن از کشورهای مختلف به میزبانی قطر آغاز شد و در حالی روز گذشته به کار خود پایان داد که سهم ایران از اعزام ۴ بازیکن، کسب ۳ سهمیه انفرادی و ۲ سهمیه دوبل شد ویک ناکامی بزرگ!

نوشاد و نیما عالمیان همراه با امیرحسین هدایی و امین احمدیان نمایندگان تنیس روی میز ایران در مسابقات انتخابی قهرمانی جهان بودند که در دو بخش دوبل و انفرادی با حریفان شان رقابت کردند. در بخش دوبل دور از پیش بینی نبود که ترکیب برادران عالمیان همراه با احمدیان و هدایی حداکثر سهمیه ممکن را برای تنیس روی میز ایران کسب کنند. در بخش انفرادی اما نتایج بعضا دور از انتظار و به نوعی غافل گیرکننده بود.

در این بخش امیرحسین هدایی و امین احمدیان اگرچه بعد از صعود از مرحله نخست نتوانستند وارد جدول ۱۶ نفره شوند اما در نهایت هر یک با ۳ برد و یک باخت به سهمیه جهانی دست یافتند اما پیش از آنها نیما عالمیان به این سهمیه دست یافته بود آنهم با عملکردی قابل تحسین؛ نیما بعد از اینکه همچون سه هم تیمی اش به مرحله دوم مسابقات صعود کرد توانست «سانگ سو لی» از کره جنوبی که رنکینگ ۲۵ جهان را در اختیار دارد شکست دهد و با صعود به جمع ۱۶ بازیکن برتر، سهمیه خود را قطعی کند.

بدین ترتیب نیما عالمیان علاوه بر کسب سهمیه جهانی، تنها بازیکن ایران شد که از این رقابت ها صاحب امتیاز لازم برای رنکینگ جهانی هم شد چراکه طبق آئین نامه رنکینگ فدرارسیون جهانی، برای مسابقات انتخابی قهرمانی جهان و همچنین قهرمانی آسیا تنها بازیکان راه یافته به جمع ۱۶ نفر برتر صاحب امتیازِ رنکینگ می شوند.

نیما عالمیان در حالی با بهترین عملکرد ممکن، بهترین نتیجه ممکن را از مسابقات انتخابی قهرمانی جهان به دست آورد که برای برادر بزرگ ترش ناکامی بزرگی در این رقابت ها ثبت شد. نوشاد که از زمان عضویت در تیم ملی تنیس روی میز بزرگسالان در تمام ادوار مسابقات قهرمانی جهان حضور داشت نتوانست در قطر سهمیه حضور دوباره در این رقابت ها را به دست بیاورد.

البته قرعه کشی سخت بی تاثیر در نتیجه نگرفتن نوشاد نبود. این بازیکن در دیداری که حکم مرگ و زندگی برایش داشت مقابل «اویکاوا میزوکی» حریف قدرتمند ژاپنی قرار گرفت و آنطور که پیش بینی هم می شد شکست خورد و کسب سهمیه خود را پیچیده کرد.

اگرچه نوشاد عالمیان در آخرین دیدار خود در مسابقات انتخابی قهرمانی جهان برابر حریف هنگ کنگی پیروز شد و با کسب جایگاه ۲۷ به کار خود پایان داد اما برای تعیین وضعیتش باید تا دو ماه آینده و انتشار رنکینگ جهانی مربوط به سومین ماه میلادی (مارس) منتظر بماند.

مسابقات تنیس روی میز قهرمانی جهان در بخش انفرادی با حضور ۱۲۸ بازیکن برگزار می شود و فدراسیون جهانی تنیس روی میز بعد از اتمام رقابت های انتخابی در تمام قاره ها، تکلیف سهمیه های باقی مانده را مشخص می کند اینگونه که بازیکنان و کشورهای صاحب سهمیه را از رنکینگ خارج می کند و بر اساس سقف مجاز هر یک از کشورها، در مورد سایر سهمیه ها تصمیم گیری می کند.

کشورهایی که در رنکینگ جهانی بازیکن زیر رده ۲۰ دارند با ۵ سهمیه می توانند در مسابقات قهرمانی جهان شرکت کنند. این سهمیه برای کشورهایی که بازیکن زیر ۱۰۰ دارند ۴ است و سهم سایر کشورها هم برای مسابقات قهرمانی جهان حداکثر ۳ بازیکن است.

بدین ترتیب ایران به واسطه جایگاه ۸۱ نوشاد عالمیان می تواند با ۴ سهمیه در مسابقات پیش روی قهرمانی جهان شرکت داشته باشد البته اگر این بازیکن شانس کسب سهمیه از رنکینگ جهانی را به دست بیاورد.

به گزارش خبرنگار مهر، اولین دوره مسابقات تنیس روی میز قهرمانی با شیوه جدید سال 2021 در آمریکا برگزار شد. برای آن دوره رقابت ها به خاطر ادامه پاندمی کرونا، فدراسیون جهانی بر اساس رنکینگ جهانی اقدام به تعیین نفرات شرکت کننده کرد و بدین ترتیب ایران همچون ادوار گذشته موفق به اعزام چهار بازیکن بازیکن شد اما برای برگزاری مسابقات در سال جاری میلادی با توجه به بهبود شرایط کرونا و برای نخستین بار رقابت ها انتخابی در برنامه قرار گرفت اما ایران اینچنین برای اعزام حداکثری تیم به مسابقات با مشکل مواجه شد.

رقابت های تنیس روی میز قهرمانی جهان در سال جاری میلادی ۲۲ تا ۲۸ می (اول تا ۷ خردادماه ۱۴۰۲) در آفریقای جنوبی و در بخش انفرادی، دوبل و میکس دوبل برگزار می شود.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه