رزمی

زنگ خطر جوانان برای ملی پوشان کاراته/ نسل جدید از راه می رسدبه گزارش خبرنگار مهر، سوپر لیگ کاراته با برگزاری شش دیدار پنج شنبه گذشته در سالن شهید افراسیابی پیگیری شد. اوج رقابت‌های هفته دوم دیدار دو تیم پرستاره بیمه تعاون و دانشگاه آزاد بود که در نهایت مدافع عنوان قهرمانی با اندک اختلاف نتیجه را واگذار کرد تا صدر جدول را به بیمه تعاون واگذار کند. به پایان رسید.

غیر از امیر مهدیزاده سایر ملی پوشان در این رقابت‌ها حضور داشتند و علاقمندان به کاراته رقابت‌های سطح بالایی را شاهد بودند. نکته بارز این مسابقات درخشش جوانان با آتیه‌ای بود که تلاش می‌کنند خود را به ترکیب تیم ملی برسانند. وقتی سرمربی تیم ملی و مسئولان فدراسیون در سالن حضور دارند جوانان انگیزه‌ای مضاعف برای ارائه توانایی‌های خود پیدا می‌کنند.

در این بین نمی‌توان از افت فاحش ملی پوشان در این رقابت‌ها به سادگی گذشت. ملی پوشانی که در رقابت‌های آسیایی عملکرد قابل توجهی نداشتند و روی تاتامی لیگ چندان مطمئن ظاهر نشدند. نمونه بارز آن بهمن عسگری بود که بعد از دوری یک ساله از کاراته، بازگشت خوبی نداشت و پس از باخت در تاشکند و دور ماندن از مدال آسیایی، در لیگ هم به سامان عدالتی باخت.

در کنار عدالتی که در لیگ نمایش خوبی داشت، محمود نعمتی هم عملکرد چشمگیری از خود به نمایش گذاشت. نعمتی هر چند به سجاد گنج زاده باخت، ولی قهرمان المپیک را به چالش کشید و اگر کمی زودتر موتورش روشن می‌شد، می‌توانست پیروز از میدان خارج شود. عیلرضا حیدری، مرتضی کریمی، علی ولدی و پوریا اقدسی هم مبارزات خوبی را به نمایش گذاشتند.

کاراته ایران در مسابقات قهرمانی رده‌های سنی جهان به میزبانی ترکیه نتیجه مطلوبی کسب نکرد. متعاقب آن در آسیایی تاشکند هم همین اتفاق رقم خورد تا لزوم بازنگری کلی در نحوه مسابقات انتخابی و گزینش نفرات اصلی تیم ملی در همه رده‌های سنی بیش از پیش احساس شود. در واقع مسئولان فدراسیون می‌بایست با تدوین برنامه‌ای مدون نحوه برگزاری مسابقات انتخابی و شرایط رسیدن به ترکیب ثابت تیم ملی را واضح و شفاف اعلام کنند.

آینده کاراته ایران به این دست جوانان با آتیه تعلق دارد که تعدادشان کم هم نیست، بر همین اساس است که معتقدیم فدراسیون کاراته نمی‌تواند و نباید تلاش این جوانان را نادیده بگیرد. اگر قرار است کاراته به روزهای خوب گذشته خود بازگردد، می‌بایست به جوانان اعتماد کرده و برای آنها برنامه داشت. اعزام به تورنمنت‌های بین المللی بخصوص کاراته وان‌ها، دعوت به اردوهای تیم ملی و البته برگزاری رقابت‌هایی انتخابی به دور از هرگونه تصمیم شخصی و با استفاده از داوران برجسته راه را برای توسعه عدالت هموار خواهد کرد. و این همان مسیری است که تقویت کاراته را به دنبال خواهد داشت.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه