آخرین اخبار

درخواست رسمی؛ تکرار بازی استقلال- سپاهان | جنجال استفاده از ۶ بازیکن غیرقانونی و یک گلزنبه گزارش همشهری آنلاین  جنگ و جدال توام با حاشیه در فوتبال ایران تبدیل به یک امر روزمره شده است. مجادله و دعوا بین تیم‌ها و ماجرای بیانیه تیم‌های علیه یکدیگر حتی با تهدید و ارعاب هم متوقف نشده و با تغییر محتوا، از فصلی به فصل دیگر منتقل می‌شود. حالا هم تازه‌ترین ماجرایی که باعث شده است تیم‌ها به جان هم بپرند و یقه یکدیگر را بگیرند به قانون سقف بودجه مربوط می‌شود که دستمایه برخی باشگاه‌ها برای راه انداختن جنجالی تازه شده است. 

در این بین و بعد از اینکه استقلالی‌ها با اعتراض به سپاهان به خاطر عدم رعایت سقف بودجه و سایر موارد مشکوک دیگر، چراغ اول را روشن کردند، چند باشگاه مدعی دیگر نیز به ماجرا ورود کرده و این مسیر را ادامه دادند. نکته قابل توجه اینکه بعد از ورود کارگروه نظارت بر قراردادها به پرونده سپاهان و کسر 4 امتیاز از تیم اصفهانی، حالا زمزمه شکایت از برخی از تیم‌های دیگر نیز شنیده می‌شود. این در حالی است که به گفته برخی رسانه‌ها گویا در شرایطی که سپاهان مدعی است هیچ تخلفی صورت نگرفته و این رأی غیرقانونی است و به دنبال کشاندن پرونده آن به دادگاه‌های ملی و بین‌المللی است، در سمت دیگر داستان، چهار باشگاه شاکی نسبت به رأی صادره اعتراض داشته و خواستار صدور احکام سنگین‌تری برای تیم اصفهانی هستند. در واقع گفته می‌شود باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس، پیکان و تراکتور قصد دارند روز یکشنبه با طرح شکایت جدیدی، این پرونده را به کمیته انضباطی ببرند. این چهار باشگاه اعتقاد دارند چنانچه سپاهان کار غیرقانونی انجام داده، باید تمام دیدارهای این تیم در چهار هفته ابتدایی سه بر صفر شود. این چهار باشگاه از کمیته انضباطی خواستار شفاف‌سازی در این زمینه شده‌اند که چرا بابت هر مسابقه، یک امتیاز از سپاهان کسر شده و ملاک این تصمیم‌گیری و استناد این کمیته به رأی صادره، کدام بند و تبصره است. 

  باشگاه استقلال: خودمان مدعی قهرمانی هستیم

پرونده فوق در جلسه روز سه‌شنبه کمیته انضباطی با حضور نمایندگان چهار باشگاه شاکی و همچنین نمایندگان سپاهان برگزار شد و در پایان همان روز و در دقایق آغازین روز چهارشنبه بود که رأی شبانه این کمیته صادر و باشگاه سپاهان علاوه‌بر جریمه سنگین مالی، به کسر چهار امتیاز نیز محکوم شد. 

نکته قابل توجه اینکه بعد از رای کمیته انضباطی و مسجل شدن کسر امتیاز از سپاهان و این نکته که امتیازات کسرشده به هیچ تیم دیگری از جمله استقلال تعلق نمی‌گیرد، بسیاری از هواداران این تیم در فضای مجازی هجمه وسیعی را آغاز کرده و مدعی آن شدند که این رای فقط در جهت خدمت به رقیب دیرینه و سنتی استقلال صادر شده و حالا که قرار نیست تیم محبوب‌شان از این ماجرا منتفع شود، پس بهتر است که این باشگاه اعتراض خود را پس گرفته تا 4 امتیاز کسرشده به سپاهان اضافه شود تا این تیم دوباره به صدر جدول برگردد. 

نکته قابل توجه اینکه طبق شنیده‌های خبرنگار «فرهیختگان» موضع باشگاه استقلال برعکس نظرات هوادارانش بوده چراکه در این باشگاه، مسئولان استقلال اعتقاد دارند تیم جواد نکونام در فصل جاری از مدعیان اصلی قهرمانی محسوب شده و حالا که 4 امتیاز از سپاهان کسر شده این بدان معناست که از یکی از رقبای اصلی و مستقیم استقلال در مسیر کسب عنوان قهرمانی امتیاز کسر شده و بنابراین پس گرفتن اعتراض به رای صادره و بازگشت امتیازات نماینده اصفهان در لیگ برتر منتفی است. این در حالی است که بعد از کسر امتیاز از سوی سپاهان، استقلالی‌ها حالا سمت و سوی اعتراض خود را به سمت پرسپولیس برده و اعتقاد دارند باید از این تیم هم امتیاز کسر شود. 

  استقلال در پی محکوم کردن پرسپولیس

همان‌طور که ذکر شد جلسه روز سه‌شنبه گذشته کمیته انضباطی با حضور نمایندگان چهار باشگاه شاکی و همچنین نمایندگان سپاهان در حالی برگزار شد که طبق شنیده‌ها خطیر، مدیرعامل استقلال در جلسه فوق به باشگاه پرسپولیس نیز اعتراض کرده و اعلام می‌کند این فقط سپاهان نیست که سقف بودجه را دور زده و پرونده نقل و انتقالاتی پرسپولیسی‌ها هم این تخلفات را دربرمی‌گیرد. نکته قابل توجه اینکه رئیس کمیته انضباطی در واکنش به اعتراض خطیر به وی اعلام می‌کند الان جلسه رسیدگی به پرونده پرسپولیسی‌ها نیست و در حال حاضر باید درخصوص سپاهان بررسی‌های لازم را به عمل آورد و درباره پرونده پرسپولیس نیز به صورت جداگانه رسیدگی‌های لازم به عمل خواهد آمد که صبح چهارشنبه گذشته اعلام می‌شود قرار است به تخلفات این باشگاه هم رسیدگی شود. 

بنابراین استارت اعتراض به پرسپولیسی‌ها نیز از سوی باشگاه استقلال زده شده و بعد از اعتراض به باشگاه اصفهانی، حالا استقلالی‌ها درصدد هستند تا رقیب سنتی خود را هم محکوم کنند. درواقع آبی‌ها معتقدند اگر پرسپولیس هم با سند و مدرک تخلف کرده باید از این باشگاه هم امتیاز کسر شود و تفاوتی بین این باشگاه با سپاهان نباید به وجود بیاید. 

  با گل بازیکن غیرقانونی شکست خوردیم!

همچنین در جلسه فوق خطیر اعلام می‌کند حکم کسر امتیاز برای سپاهان چه فایده‌ای برای استقلال دارد؟ نکته قابل توجه اینکه درخصوص این رای شنیده می‌شود استقلالی‌ها علاوه‌بر آن که اعتراض خود را به رای کمیته انضباطی مطرح کرده‌اند حالا درخصوص رای صادرشده عقیده دیگری دارند. باشگاه استقلال در این خصوص به صورت رسمی درخواست خود را مطرح کرده است که تکلیف امتیازات این باشگاه به چه صورت خواهد شد. استقلالی‌ها اعتقاد دارند با گل بازیکن غیرقانونی به سپاهان باخته‌اند و در منطقی‌ترین حالت باید این بازی تکرار شود. آنها اعلام کرده‌اند اینکه الان از تیم اصفهانی امتیاز کسر شده چه تفاوتی به حال استقلال دارد. اگر این دیدار با شرایط جدید تکرار شود باز قابل قبول است اما الان سایر مدعیان در حالی با سپاهان بازی می‌کنند که شش بازیکن خود را ندارد؟ اما ما با تیمی بازی کردیم که از این نفرات استفاده کرده و یکی از همان نفرات به استقلال گل زده است. استقلال اعتراض خود را به رای صادره همان روز مطرح کرده و همچنان پیگیر آن هست. 

  یک مقام استقلالی: باید به تخلفات پرسپولیس هم رسیدگی شود

یک مقام مسئول در استقلال درخصوص تخلفات احتمالی پرسپولیسی‌ها به «فرهیختگان» گفت: «در فضای غیر رسمی به ما اطلاع داده‌اند که از بانک شهر در پیش فصل در 5 نوبت مبالغ دو و نیم میلیاردی به حساب یک بازیکن پرسپولیس واریز شده است. مگر قرارداد این بازیکن چقدر است که فقط قسط اول آن 12 و نیم میلیارد است؟ مشخص است که پول خارج از قرارداد وجود دارد. یا به ما اطلاع داده‌اند که یک مدافع دیگر این تیم مبلغ کلانی را از هوادار متمول گرفته و سپس پای قرارداد با پرسپولیسی‌ها می‌نشیند. اگر این موارد صحت دارد باید از پرسپولیس هم امتیاز کسر شود. چه فرقی می‌کند؟ تخلف، تخلف است و فرقی ندارد چه تیمی متخلف است. چه ما بی‌قانونی کرده باشیم چه پرسپولیس باید از تیم متخلف امتیاز کسر شود. البته این اطلاعات در فضای غیررسمی به ما رسیده و باید سازمان لیگ به این موارد ورود کند.» 

  باید منتظر محکومیت سایر متخلفان هم باشیم

این مقام مسئول در ادامه این گفت‌وگو به «فرهیختگان» گفت: «تکلیف ما روشن است. اگر می‌خواستیم تخلف کنیم که دیگر مدیر و سرمربی باشگاه این همه با هم دعوا نمی‌کردند. همه دعوای ما در استقلال این است که از روز اول کادرفنی می‌گفت حالا که در این فضا هیچ‌کس سقف را رعایت نمی‌کند ما هم نیازی نیست حتما سقف را رعایت کنیم و بازیکنانی که نیاز تیم هستند را بگیریم. این در حالی است که با به وجود آمدن وضعیت فعلی، به نظر می‌رسد با اجرای سفت و سخت قانون، باید منتظر محکومیت و جریمه علیه سایر باشگاه‌های متخلف نیز باشیم. ما هم اگر می‌خواستیم تخلف کنیم این همه اختلاف نظر و دعواها را نداشتیم. مثلا اینکه نکونام ناراحت باشد یا مدیریت با وی در زاویه باشد هم هیچ‌وقت پیش نمی‌آمد.» 

  نمی‌توانستیم قرارداد محمدی را نصف کنیم؟

وی در پایان گفت: «الان سپاهان یا پرسپولیس با شلوغ‌کاری به سمت استقلال هجمه آورده‌اند. این در حالی است که از سازمان لیگ درخواست می‌کنیم در راستای شفافیت همه قراردادها را منتشر کند. قراردادهای دروغین در هر باشگاهی مشخص هستند. وقتی ارقام بیشتر بازیکنان تیمی‌ شبیه به هم هستند، معلوم است که دارند پشت‌پرده ارقامی را پرداخت می‌کنند. این در صورتی است که در استقلال ارقام قرارداد بسیاری از بازیکنان ما متغیر هستند. مثلا در قبال مهرداد محمدی رقم واقعی آن را به ثبت رساندیم، درحالی‌که می‌توانستیم این قرارداد را تا نصف قیمت قرارداد ثبت کرده و بیشتر آن را جور دیگر متقبل شده یا به سال آینده موکول کنیم تا جا برای جذب یک بازیکن دیگر باز شود اما قراردادهای ما همگی واقعی هستند.» 

این خبر را در تهران ورزشی دنبال کنید

منبع همشهری آنلاین

نوشته های مشابه