آخرین اخبار

جنجالی‌های هفته| از افشای قراردادها و آپشن‌های میلیاردی فوتبالیست‌ها تا حمله رونالدو به فوتبال اروپا


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در هفته ای که مدام قرارداد بازیکنان استقلال و پرسپولیس فاش می‌شد، اتفاقات جنجالی این هفته ورزش را مرور می‌کنیم:

* افشای قراردداد بیرانوند

از اولین قراردادهای فاش شده ، قرارداددستمزد بیرانوند بود که دستمزدش  برای فصل ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳، رقم ۱۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان ثبت شدهو این دستمزد  برای فصل ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴ به ۱۹ میلیارد و ۸۷۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

نکته جالب در این میان این است که در قرارداد قبلی بیرانوند و پرسپولیس، برای این  دروازه‌بان بند فسخ ۲۵۰ هزار دلاری نوشته شده بود که در قرارداد جدید این بند حذف شده و جدایی بیرانوند در صورت پیشنهاد خارجی و داخلی منوط به دریافت مبلغ مناسب مورد رضایت باشگاه ذکر شده است.

* آپشن های قراردادهای آبی پوشان پایتخت و گران ترین بازیکن استقلال

در قرارداد بازیکنان استقلال آپشن ها و بخش های مختلفی خودنمایی می کرد، مواردی چون حق مسکن بلا عوض، رضایت مدیرعامل، رضایت سرمربی، قهرمانی لیگ برتر، قهرمانی جام حذفی، قهرمانی در سوپرجام، جمع حضور در هر بازی، پاداش برد، پاداش گل زده یا پا پاس گل، دعوت به تیم ملی، کلین شیت و… ذکر شده بود، مجموع قرارداد بازیکنان و مربیان استقلال برای لیگ بیست و دوم ۳۲۱ میلیارد و ۸۵ میلیون تومان است. آپشن‌های استقلالی‌ها هم ۱۷۴ میلیارد و ۴۵ میلیون تومان است که در مجموع رقم قرارداد استقلالی‌ها را به ۴۹۵ میلیارد و ۱۳۰ میلیون تومان می رساند.

* گران‌ترین بازیکن استقلال

 گران‌ترین بازیکن استقلال کسی نیست جز عارف غلامی؛ رقم قرارداد عارف غلامی به اضافه آپشن‌ها با استقلال ۲۵ میلیارد تومان است! ۱۲ میلیارد به عنوان رقم پایه و ۱۳ میلیارد هم آپشن برای مدافع فصل گذشته آبی‌ها درنظر گرفته شده است! به این شکل عارف غلامی گران‌ترین بازیکن استقلال در لیگ بیست و دوم بوده است. در واقع آپشن های قرارداد این بازیکن از دستمزد خود باشگاه بیشتر است. 

* تکراری‌ترین خبر تکذیبی سال!

فقط در سال 1402 که چهار ماه از آن گذشته چندین مرتبه برخی رسانه از برکناری وزیر ورزش تا پایان هفته! خبر داده اند و هر مرتبه هم روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان این خبر را تکذیب کرده است. در آخرین مورد احمد دنیامالی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: «دولت قول تغییر سجادی تا دو هفته‌ آینده را داده است!» این خبر هم مثل همیشه تکذیب شد. واقعا از خواندن خبر تکراری و تکذیبی برکناری وزیر خسته شده ایم نمی دانیم برخی با چه انگیزه ای این اخبار را می نویسند!

* دستمزد دیاباته دقیقه ای 55 میلیون تومان

 در فوتبال ما مدام گلایه بر سر نبود پول است،  بازیکنان، سرمربیان و مدیران باشگاه ها همگی از تنگناهای مالی گلایه دارند. اما جالب است بدانید شیخ دیاباته بازیکن خارجی و مصدوم پرسپولیس قراردادی میلیاردی فصل گذشته امضا کرده است.  مدیریت باشگاه پرسپولیس برای یک فصل قراردادی به ارزش 375 هزار دلار (بیش از 18 میلیارد تومان) با این بازیکن بسته که به آن 34 هزار دلار پاداش ( حدود یک میلیارد و 657 میلیون تومان) هم اضافه می‌شود.

دستمزد این مهاجم پرسپولیس نزدیک 20 میلیارد تومان بوده است؛ یعنی هر دقیقه بازی حدود 55 میلیون تومان و هر گل بیش از 6 و نیم میلیارد تومان است. جالب اینجاست که 25 هزار دلار از پاداش‌ها به ازای قهرمانی‌های لیگ برتر و جام حذفی بوده که دیاباته کوچکترین نقشی در رقم خوردن آنها نداشته است. البته عجیب‌ترین بند قرارداد شیخ دیاباته آنجاست که باشگاه پرسپولیس پذیرفته حق ایجنت این بازیکن که حدود 2 میلیارد تومان است را هم پرداخت کند!

* فوتبالیست‌های کره‌ای در بهترین  تیم‌های جهان

سون هیونگ مین: تاتنهام

کیم مین جائه: بایرن مونیخ

لی‌ کانگ این: پاریسن ژرمن

این نشان از رشد و توسعه فوتبال کره جنوبی است، بازیکنان کره خیلی راحت به بزرگترین باشگاه های دنیا پیوستند ولی برخی بازیکنان ما فقط اینقدر که خبر انتقالشان به باشگاه های بزرگ در رسانه ها مطرح می شود خبری از عقد قراردادشان نیست!

* افشاگری یک داور علیه یک مدیر

سیدمهدی سیدعلی داور بازنشسته فوتبال ایران در گفت وگویی تکان دهند اعلام کرد: سه سال پیش در کیف سیستم رادیویی داوری، برای من سکه بهار آزادی آورده شد. فردی که سکه را آورد رئیس هیئت فوتبال استان بود. گفتند کمک کنید تا تیم استان ما نیفتد! من سکه را برگرداندم و همان موقع به سرپرست فدراسیون فوتبال و رئیس کمیته داوران زنگ زدم. گزارش را ارسال کردم، مدارک آن را در گوشی دارم. سرپرست فدراسیون گفت موضوع را به حراست اطلاع می‌دهیم، اقدامی انجام ندهید، حتی فایل صوتی آن را دارم. به رئیس هئیت فوتبال آن استان گفتند استعفا دهید و او هم استعفا داد اما الان آن فرد مدیرعامل باشگاه استان خود است! 

* درخواست غرامت 9 میلیارد تومانی از کاوه رضایی

سعید محمد‌پور، مدیر حقوقی تراکتور اعلام کرد: درخواست غرامت‌مان 9 میلیارد تومان است. به هر حال ما با این بازیکن قرارداد داشتیم و روی او حساب کرده بودیم و از فسخ قراردادش ضربه دیده‌ایم. به این ترتیب هم بازیکن جریمه خواهد شد و هم باید غرامت بدهد.فکر می‌کنم کاوه رضایی بخشی از هزینه دادرسی CAS را واریز کرده و منتظریم ببینیم دادگاه عالی ورزش چه زمانی تصمیم می‌گیرد. 

* تعریف تعصب از نگاه تاج 

با یک تصمیم داور نباید یک نفر بالا بپرد و پشتک وارو بزند‌. اگر تماشاگر ببیند سرمربی‌اش چنین شرایطی دارد ، او هم تبعیت می‌کند. این رفتارها نشان دهنده این نیست که خیلی تعصب دارم‌. شاید تعصب یعنی اینکه بدون پول هم کار کردن نه اینکه برای یک کرنر مدام به داوران معترض شدن!

البته مهدی تاج برای حمایت از داوران مژده داد که هر بازیکن و مربی که در مصاحبه هایش به داوری معترض شود بلافاصله با او برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و همان روز یا حداکثر یک روز بعد کمیته انضباطی علیه معترض به داوری رای صادر خواهد کرد و منتظر گزارش سازمان لیگ و ناظر مسابقه نخواهد شد. 

* فروتن و افتاده مثل کریس رونالدو

کریس رونالدو بعد از حضور در لیگ عربستان مدعی شد که فوتبال اروپا روی به افول است و بی کیفیت شده است. البته برخی با اشاره به مصاحبه های رونالدو در تیم های مختلف او را به سخره گرفتند.

کریس وقتی در رئال بود: لالیگا از لیگ برتر انگلیس بهتره
کریس وقتی رفت یوونتوس: سری آ سخت تر از لالیگا و لیگ برتر است!
وقتی برگشت یونایتد: لیگ برتر بهترین لیگ دنیاست!
رونالدو وقتی رفت النصر: عربستان از لیگ آمریکا هم بهتر است و همه ستاره‌ها دارند به این لیگ می‌آیند. 

* راستی آزمایی از 4 باشگاه پرستاره

سازمان لیگ فوتبال ایران از 4 تیم استقلال، پرسپولیس، سپاهان و تراکتور تبریز خواست که هرچه زودتر بودجه فصل آینده خود را اعلام کنند و تصویر قرارداد بازیکنان و مربیان خود را هم برای راستی آزمایی به سازمان لیگ ارسال کنند اما هوشنگ نصیرزاده مدیرعامل باشگاه تراکتور اعلام کرد: تراکتور باشگاهی خصوصی است و نهادهای نظارتی نمی توانند از آنها چنین توضیحی بخواهند! از سویی دیگر تا لحظه نوشتن این خبر پرسپولیس، استقلال و سپاهان نیز مبلغ بودجه فصل آینده خود را به سازمان لیگ اعلام نکرده اند! باید دید آنها زیر بار این راستی آزمایی جهت رعایت سقف بودجه 320 میلیارد تومانی می روند یا خیر؟ در حال حاضر فقط سه باشگاه هوادار، نساجی مازندران و صنعت نفت ابادان میزان بودجه فصل بعد را اعلام کرده اند که حتی نزدیک به سقف بودجه هم نیست.

پایان پیام/


این خبر را در تهران ورزشی دنبال کنید

منبع فارس

نوشته های مشابه