سایر ورزش ها

توضیح «تامینی» در مورد حواشی شطرنج/ از شادی پریدر شکایت می‌شودبه گزارش خبرنگار مهر، حسن تامینی رئیس فدراسیون شطرنج امروز سه شنبه در نشست خبری خود که به بهانه برگزاری مسابقات شطرنج زون غرب آسیا در ایران برگزار شد، در مورد مسائل مختلف توضیحاتی ارائه کرد.

وی با بیان اینکه اولین بار است که در این دو سال توانستیم میزبانی مسابقات غرب آسیا را بگیریم، گفت: خبرهایی از فدراسیون بیرون می‌رود که چالش برانگیز است. با این شرایط کافه شطرنج را تشکیل دادیم تا بتوانیم شطرنج را توسعه بدهیم.

تامینی در مورد انتخاب مربی خارجی تیم ملی شطرنج با بیان اینکه این موضوع یکی از دغدغه‌هایش است، یادآور شد: برای بازی‌های آسیایی در زمان قبلی و پیش از تاخیر ایجاد شده، یک مربی از ارمنستان آوردیم که بعد از مخالفت‌های اولیه، از او استقبال شد و حتی ملی‌پوشان خواستند که بیشتر در کنارشان باشد. آن زمان از وزارت ورزش خواستیم پول این مربی خارجی را بدهند.

وی با بیان اینکه شرایط شطرنج‌بازان ما به گونه‌ای است که هر مربی نمی‌تواند آنها را پوشش دهد، ادامه داد: سوپر استاد بزرگ پرهام مقصودلو و پویا ایدنی نیاز به مربی خاص دارند. با توافق‌نامه ای که داشتیم قرار شد مربی خارجی را با نظر خود ملی‌پوشان جذب کنیم. «کرامنیک» جزو مربیان مطرح است و بازیکنان با او راحت هستند. توافقنامه‌ای هم بین وزارت و کمیته داشتیم اگرچه یک اسپانسر هم پیدا شد که هزینه یک میلیارد و خورده‌ای این مربی را پرداخت کند.

رئیس فدراسیون شطرنج با اشاره به بدهی این فدراسیون به فیده یادآور شد: قرار است به سبب طلبی که به خاطر رفتن یکی از بازیکنان ما در روسیه وجود دارد یک اردوی برون مرزی هم داشته باشیم.

تامینی در خصوص پاداش دلاری مسابقات غرب آسیا گفت: برای این مسابقه ۵ هزار دلار در نظر گرفتیم که در دو جدول زنان و مردان اهدا می‌شود. جوایز مردان به دلیل تعداد شرکت کننده بیشتر است.

حواشی در سال اخیر پیرامون شطرنج و حضور وی در فدراسیون موضوع دیگری بود که تامینی در مورد آن گفت: روزی که من آمدم در شطرنج شرایط خاصی حاکم بود چون چند ماه با سرپرست اداره می‌شد. از ابتدا قرار شد با نظر شطرنجی‌ها کار کنیم و از بیرون فردی نیاوردیم‌. چالش‌ها را که همه فدراسیون‌ها دارند. من یکی از بحث‌های مدنظرم همدلی بود که همه را دور هم جمع کنیم و کمک کنند. شرایط سختی را تحمل کردیم و عملاً راضی نیستم.

وی افزود: شاید برخی خودشان هم نتوانستند آن‌طوری که باید، باشند. شاید این حواشی پس لرزه‌ها است. به هر حال درست این بود که ابتدا مشکلات برطرف شود که به خیلی از آنها رسیدگی شد مثلاً امروز اهالی شطرنج دیگر درگیر هتل نیستند. سال گذشته برای نخستین بار در دی ماه پاداش و عیدی دادیم. سعی داشتیم به پرونده بدهی تا رسیدگی شود اما بدهی‌هایی هم به خاطر برخی اخراج‌ها به ما تحمیل شده بود، در کل توانستیم طی این مدت مطالبات پرسنل را پرداخت کنیم. آرامش لازم به فدراسیون بازگشته و هر کسی بیاید اتفاقات روی ریل است.

تامینی تاکید کرد: اکنون باید ببینیم چطوری کار را پیش ببریم که اتفاقات خوبی بیفتد. شادی پریدر بیش از یک سال در شورای سیاست گذاری حضور داشت و حوزه‌های شطرنجی را مدیریت می‌کرد اما در ادامه به خاطر بروز مشکلی عذر او را خواستیم. به همین دلیل بود که هشت ماه پیش چالش‌هایی در مورد خزانه دار ایجاد شد، در برخی اعزام‌ها و پرداخت‌ها مشکلات و حواشی ایجاد شد در حالی که سیستم‌های نظارتی فعلاً هستند و بازرس باید آنها را بررسی کند.

ویتصریح کرد: در همین راستا شخصاً مکاتباتی با نهادهای بازرسی داشتم، یکی دو بار هم به وزارت ورزش احضار شده و توضیحاتی دادم. در هر صورت اگر من یا خزانه‌دار تخلف داشته‌ایم باید برخورد شود در غیر این صورت و اگر تشویش اذهان عمومی شده باید برخورد شود. رسانه‌ای شدن همه صحبت‌ها درست نیست.

رئیس فدراسیون شطرنج خاطر نشان کرد: خانم پریدر در چند روز گذشته به فدراسیون نیامده است. روز گذشته هم فقط ۱۰ دقیقه آمد. او حالا مدعی است که چنین حرف‌هایی نزده. من از سیستم‌های نظارتی خواستم که باید از او در مورد صحت حرف‌هایش توضیح بخواهند. شاید هم باید او را بر می‌داشتم که نظرم این است که خسارت زیادی به شطرنج وارد می‌شود. مگر چند خانم پریدر داریم‌؟

تامینی با بیان اینکه نظرش محدود کردن فعالیت‌های شادی پریدر بود، خاطرنشان کرد: اما او اظهار پشیمانی کرد و از واژه «غلط کردم» استفاده کرد. در نهایت این داستان اخیر در کرمان اتفاق افتاد، اخیراً هم اتفاقی پیرامون او در کرمان افتاد. واقعاً نمی دانم چه اتفاقی بود اما خانم پریدر اول «استوری» گذاشت و سپس آن را در گروه قرار داد. پریدر خواست که من آقای رشیدی را بردارم. من از او خواستم به صورت مکتوب همه چیز را توضیح دهد اما نه تنها قبول نکرد بلکه ما را متهم کرد که شاید ما هم از این داستان خبر داشتیم.

وی افزود: در این زمینه به صورت مکتوب پیگیر موضوع شدم اما رسانه‌ای شد و حالا بار حقوقی دارد. حالا باید با او (پریدر) برخورد کنم. البته عقیده من این نیست که پریدر با توجه به اینکه استاد بزرگ است نمی‌خواستیم این اتفاق بیفتد اما با این برخوردها شرایطی ایجاد کرده که ما باید این کار را می‌کردیم. خودم به این نتیجه رسیدم و با توجه به اتفاقاتی که افتاده می‌خواهم شکایت کنم. پریدر هم باید از خودش دفاع کند. اگر مستندات نداشته باشد، محکوم می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا همکاری پریدر با فدراسیون ادامه خواهد داشت؟» گفت: یکسری اختیارات دارم که می‌توانستم افراد را انتخاب کنم. همان زمان هم نظر داشتم که باید تکلیف مشخص شود. نمی‌خواهم شطرنج از وجودش محروم شود چون می‌تواند کمک کند اما نوع نگاه او قابل تحمل نیست. بستگی دارد ببینیم نظر هیات‌ها نیست. من شکایت دارم اما کار خانم پریدر همچنان ادامه دارد. برای او امروز هم واسطه شده بودند ولی منتظر نظر سیستم‌های نظارتی هستیم.

رئیس فدراسیون شطرنج در ادامه در خصوص بدهی فدراسیون از مسابقات یکی دو سال قبل گفت: رقم آخرین مالیات ۱۷ میلیارد بود. علیه ما شکایت شد که آنها را متهم کرده بودیم. آنجا پرونده ما مختومه شده. حال باید ببینند چه کسی آمده و کجا رفته و اکنون باید بررسی شود.

تامینی در خصوص حضورش در مجلس و همچنین استفاده از همشهریانش در فدراسیون گفت: می‌خواستم بروم ولی به خاطر این جریانات نمی‌روم و می‌خواهم به شطرنج کمک کنم. گیلان مهد شطرنج ایران است. اصلاً این نیست که عمداً این چیدمان را در هیات رییسه داشته باشیم. من چرا باید از نایب رییسم برخورد قضایی کنم. من به او باور دارم و در حوزه زنان نخبه است اما درگیری‌های الکی داشته است. درگیریهای فیزیکی داشته است.

وی در خصوص بحث مهاجرت‌ها و اپیدمی این موضوع در شطرنج گفت: من اعتقاد داشتم که نباید این اتفاق بیفتد. بیشترین نگرانی را داشتیم و در همان مسابقات که سارا (خادم الشریعه) کشف حجاب کرد ۵ بازیکن ما مقابل اسرائیل بازی نکردند. باید سعی کنیم این فکر را از بازیکنان دور کنیم. پویا درست می‌گوید ارتباطاتشان کم‌تر است. اما تا جایی که بتوانیم نمی‌گذاریم بروند. سارا هم استثنا است و تضمین می‌خواست که برگردد ولی در نهایت این تصمیم را گرفت. ما تلاشمان این است که این اتفاق نیفتد.منبع مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه