آخرین اخبار

تمسخر بازیکن سرشناس فوتبال؛ مد جدید شبکه‌های اجتماعی!به گزارش همشهری‌آنلاین، هری مگوایر با اینکه در ۴هفته اول لیگ برتر در ترکیب منچستریونایتد قرار نگرفت، ولی همزمان به تیم ملی انگلستان دعوت شد و این فرصتی بود برای تخریب بیشتر این بازیکن که در بحران فرو رفته است. مدافع انگلیسی در بازی با اوکراین روی گل اول تیم حریف، هم‌تیمی خود مارک گوئهی را مهار کرد تا زینچنکو به‌راحتی دروازه جردن پیکفورد را باز کند. در بازی بعدی انگلیس یک گل به‌خودی برای اسکاتلند زد و دروازه آرون رمزدیل را باز کرد. بعد از این بازی حتی سرمربی حریف هم مگوایر را تخریب کرد. استیو کلارک، سرمربی تیم ملی اسکاتلند در واکنش به سؤال خبرنگاری که از او پرسید تک گل شما را مگوایر به ثمر رساند آیا هری در تیم شما جایی دارد، گفت: «نه! قطعا نه!» یعنی او هم حاضر نیست مگوایر را برای تیمش انتخاب کند اما ساوت‌گیت همچنان اصرار به دعوت از این بازیکن دارد.

مگوایر تعداد گل‌به‌خودی‌هایش را به عدد۷ رساند و با رکورد جیمی کرگر، مارتین اشکرتل و جاکیلکا برابر شد. در جدول گل‌به‌خودی‌زنان اروپا فقط ۳بازیکن دیگر بالاتر از او قرار دارند؛ دان از مجارستان با ۱۰گل به‌خودی، فرانکو بارزی و فری هر دو از ایتالیا با ۸گل. رسیدن به صدر جدول برای هری دور از دسترس نیست.

اریک تن‌هاخ، سرمربی هلندی منچستریونایتد که سابقه برخورد انضباطی با چندین بازیکن را دارد، از هری حمایت کرده است. تن‌هاخ همان کسی بود که کریستیانو رونالدو را از بازی‌های باشگاهی و اروپایی کنار گذاشت و اخیرا همین رفتار را با سانچو در پیش گرفت، فصل پیش هم مگوایر را جلوتر از رونالدو به‌عنوان کاپیتان اول تیم برگزید. سرمربی یونایتد با اینکه خودش حاضر نیست به مگوایر بازی بدهد اما در دفاع از او گفته است: «بارها گفته‌ام که این بی‌احترامی است. او بازیکن بزرگی است و این تمسخرها حقش نیست. هری باید با بازی‌های خوب جلوی این حرف‌ها را بگیرد.»

مادر هری هم در پستی اینستاگرامی در برابر میم و ترول‌شدن پسرش توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داد و در دفاع از او نوشت: «به‌عنوان یک مادر، این نظرات توهین‌آمیز که پسرم از طرف هواداران، کارشناسان و رسانه‌ها دریافت می‌کند، شرم‌آور است. در فوتبال روز خوب و بد وجود دارد اما توهین‌ها به هری فراتر از فوتبال است. دوست ندارم در آینده پدر و مادر بازیکن دیگری با این شرایط روبه‌رو شود. هری قلب بزرگی دارد و می‌تواند چنین شرایطی را تحمل کند.»

گرت ساوت‌گیت، سرمربی تیم ملی انگلیس هم در حمایت کامل از هری گفت: «هیچ‌وقت نمی‌فهمم چرا با یک بازیکن باید اینگونه رفتار شود. هری یکی از مهره‌های ثابت و کلیدی تیم نایب قهرمان یورو بوده و یک بازیکن درجه یک است. ما همه با او هستیم و هواداران ما با او عالی بودند. از دیدگاه طرفداران اسکاتلند، تمسخر مگوایر قابل درک است. من مطلقا هیچ شکایتی از کاری که آنها انجام دادند، ندارم اما این نتیجه رفتار مضحک با او در یک دوره طولانی است. نه‌تنها طرفداران که حتی گزارشگران، کارشناسان و منتقدان هم با او رفتار خوبی ندارند. آنها تصویری از مگوایر ساخته‌اند که فراتر از هر چیزی است که من تا به حال دیده‌ام، این واقعا شرم‌آور است. در زندگی‌ام هرگز چنین چیزی ندیده‌ام.»

دیوید بکام، اسطوره منچستریونایتد و سه‌شیرها هم از هری دفاع کرد. رئیس باشگاه اینترمایامی از این مدافع که ۵۹بازی ملی را در کارنامه دارد، خواست که نسبت به ترول‌ها، آزارها و تمسخرها بی‌تفاوت باشد و سرش را بالا بگیرد. بکام خودش می‌داند که هدف مسخره قرارگرفتن چه شرایطی دارد. او مدتی در این وضعیت قرار داشت و از آن عبور کرد و مطمئن است که هری هم می‌تواند همین کار را انجام دهد. دریافت پیام از شخصی مانند بکام برای هری یک دنیا ارزش داشت.

مگوایر در طول دوران حضورش در منچستریونایتد همواره زیر ذره‌بین قرار داشته و کمتر کسی این شرایط را در زندگی‌اش تجربه کرده است. پس از اینکه هری با ۸۰میلیون پوند از لستر به یونایتد منتقل شد و لقب گران‌ترین مدافع تاریخ فوتبال را در سال‌۲۰۱۹ گرفت، فشار زیادی روی او وارد شد. اوضاع وقتی سخت‌تر شد که این بازیکن ۶ماه بعد به‌عنوان کاپیتان من‌یونایتد معرفی شد. هری حتی خودش هم این موضوع را باور نداشت و در یکی از مسابقات تیم در همان مقطع وقتی همه داشتند گرم می‌کردند، یادش رفت برای تعیین زمین و توپ و شیر یا خط به وسط زمین برود و هم‌بازیانش به او یادآوری کردند که یکی از وظیفه‌های کاپیتان همین است.

اوایل مشکل مگوایر این بود که دروازه‌بان پشت‌سرش یعنی داوید دخه‌آ علاقه‌ای به بیرون‌آمدن از دروازه نداشت و بازی با توپش افتضاح بود. در خط میانی تیم هم هافبک دفاعی به‌دردبخوری که پشت هافبک‌ها و مهاجمان و جلوی مدافعان را پوشش دهد، دیده نمی‌شد. مگوایر واقعا تنها بود و به همین دلیل ضریب اشتباهاتش هر روز بالاتر می‌رفت. مدافعان کناری‌اش هم مثل خودش پراشتباه بودند؛ از اریک بایی و فیل جونز کبیر بگیرید تا لیندلوف و حتی رافائل واران.

او قبلا در تیم‌هایی بازی کرده بود که در بلوک پایین‌تری بازی می‌کردند و در تیم ملی با دفاع ۳‌نفره خو گرفته بود. شاید اگر هری در تابستان می‌پذیرفت به وستهم منتقل شود، می‌توانست دوباره به روزهای خوبش برگردد. منچستریونایتد مناسب توانایی و سبک بازی او نیست. فصل ۲۲-۲۰۲۱ هری ۱۰۰دفع توپ داشت که ۵۷تای آن با سر بود و این نشانگر توانایی این مدافع در بازی هوایی است. وستهم که با دیوید مویز قهرمان لیگ کنفرانس اروپا شده، فصل پیش ۱۰بار از روی ارسال‌های کرنر به گل رسید که پنجمین رکورد در لیگ بود. با اضافه‌شدن مگوایر این آمار بهتر هم می‌شد. در همان فصل فقط ۱۴درصد ضربات ایستگاهی من‌یونایتد به موقعیت تبدیل شد که یکی از ‌آنها را هم خود مگوایر از ارسال کرنر به گل تبدیل کرد. آمار من‌یونایتد در بازی‌ هوایی ضعیف‌ترین آمار در میان همه ۲۰تیم حاضر در لیگ برتر بود.

فصل ۲۲-۲۰۲۱ هری در یونایتد در مجموع حمل توپ‌ها (۴۲۶)، حمل‌های پیش‌رونده که حداقل ۵متر به سمت جلو حرکت می‌کنند (۲۳۶) و حمل‌هایی که با پاس دنبال می‌شوند (۳۷۰) در رده اول قرار گرفت. وقتی او این فرصت را پیدا می‌کند که با توپ از دفاع خارج شود تا تیم را به سمت زمین بالا ببرد، بیشتر مفید است. هری همچنین توانایی ارسال پاس‌های بلند و قطری و ریسکی را دارد.

مگوایر فصل ۲۲-۲۰۲۱ بیش از هر بازیکن دیگری از یونایتد پاس‌های رو به جلو (۵۶۷) ارسال کرد. همچنین در رده دوم پاس‌های موفق (۱۳۵۰) قرار گرفت و پاس‌های خود را با میزان موفقیت ۸۶.۴درصد تکمیل کرد. او با وجود ازدست‌دادن بخش بزرگی از فصل، با ۱۲۰توپ در رده ۲۰بازیکن برتر لیگ برتر برای توپ‌های ارسالی بلند موفق قرار گرفت (فقط در ۲۵۱۴ از ۳۴۲۰دقیقه ممکن بازی کرد یعنی ۷۳.۵درصد از دقایق ممکن). او همچنین ۱۹۸پاس به یک‌سوم نهایی ثبت کرد که در تیمش پس از برونو فرناندز دومین رکورد بود.

هواداران من‌یونایتد تیم خودشان را مسخره می‌کنند و می‌گویند ما یک بیمارستان بازیکن مصدوم داریم به‌علاوه ۲متجاوز به نام گرینوود (که به ختافه رفت و رکورد فروش پیراهن در تاریخ این باشگاه را شکست) و آنتونی و همچنین یک سانچو که مورد پسند سرمربی نیست و البته یک عدد هری مگوایر! با اعلام باشگاه منچستریونایتد، جیدن سانچو تا زمان حل مشکل انضباطی، به‌صورت انفرادی و جدا از تیم اصلی تمرین خواهد کرد. پس از انتقال گرینوود، آنتونی هم به‌دلیل اتهاماتی که به او وارد شده، در فهرست یونایتد حضور ندارد. به این ترتیب در بازی‌های پیش‌رو هیچ وینگر راست تخصصی در ترکیب این تیم حضور نخواهد داشت. رافائل واران، لوک شو، مالاسیا، لیساندرو مارتینس، میسن ماونت و دیالو هم مصدوم هستند.

مگوایر پس از اینکه در نخستین فصل حضورش در یونایتد همیشه در لیگ برتر حضور داشت و در تمام فصل حتی یک خطا مرتکب نشد، اما در ادامه اوضاع برایش به همان خوبی پیش نرفت. او ۴ اشتباه داشت که در فصل ۲۱-۲۰۲۰ موقعیت‌هایی را برای حریف به ارمغان آورد.

۶بازیکن که گروه گران‌ترین بازیکنان تاریخ باشگاه منچستریونایتد را تشکیل می‌دهند، همگی دچار سرنوشتی مشابه هری‌ مگوایر شده‌اند اما به‌مراتب بهتر. هری مگوایر، پل پوگبا، آنتونی، جیدن سانچو، روملو لوکاکو و آنخل دی‌ماریا همگی شاید به‌دلیل هزینه بالایی که برای خریدشان پرداخت شده بود، توانایی خود را در این باشگاه از دست دادند. دی‌ماریا بدترین دوره عمرش را در اولدترافورد سپری کرد. پوگبا همیشه مصدوم یا محروم بود و در نهایت رایگان جدا شد و اکنون یکی از دشمنان هواداران منچستریونایتد تلقی می‌شود. آنتونی به‌تازگی به‌دلیل شکایت نامزد سابقش مبنی بر برخورد فیزیکی و ناسزا از تیم کنار گذاشته شده است. سانچو هم پس از ۲فصل عملکرد ضعیف توسط تن‌هاخ از فهرست کنار گذاشته شده. وضعیت لوکاکو هم مشابه همه تیم‌های قبلی‌اش غیر از اورتون و اینتر بوده است.

این خبر را در تهران ورزشی دنبال کنید

منبع همشهری آنلاین

نوشته های مشابه