توپ و تور

برد شیرین تیم ملی هندبال ایران برابر شیلی/صعود به جمع ۲۴ تیمبه گزارش خبرنگار مهر، بیست و هشتمین دوره مسابقات قهرمانی هندبال جهان مردان از ۱۱ تا ۲۹ ژانویه ۲۰۲۳ (۲۱ دی لغایت ۹ بهمن ۱۴۰۱) به میزبانی مشترک دو کشور لهستان و سوئد برگزار می‌شود و تیم ایران در گروه اول با تیم‌های شیلی، اسپانیا و مونته نگرو هم گروه است.

شاگردان ووسلین وویویچ در اولین گام در این رویداد بزرگ ساعت ۲۰:۳۰ پنجشنبه شب ۲۲ دی ماه در لهستان به مصاف تیم شیلی رفتند و در یک دیدار نزدیک و حساس ۲۵ بر ۲۴ حریف خود را شکست دادند.

در این دیدار تیم ایران با پیراهن قرمز و تیم شیلی با پیراهن آبی و با قضاوت کوبل داوری از بوسنی به میدان رفتند.
در حالی این دیدار آغاز شد که محمد سیاوشی در دروازه ایران و فیلیپ گارسیا در دروازه تیم شیلی قرار گرفتند. اولین گل دیدار امشب را پویا نوروزی نژار لژیونر ایرانی در دقیقه دو به ثبت رساند تا کار شاگردان ووسلین با اقتدار شروع شود. این گل در شرایطی وارد دروازه تیم شیلی گردید که هندبالیست شیلی روی بازیکن ایران خطا کرد و در فاصله اخراج دو دقیقه‌ای وی یک گل برای ایران ثبت گردید. در ادامه و حملات خط

حمله ایران در دقیقه هفتم مجتبی حیدرپور کاپیتان تیم ایران توانست با دو گل دیگر به عنوان بازیکن خوب میدان ایران را چهار گله کند.

هندبالیست‌های ایران تقریباً در نیمه اول جلو بودند به طوری که در پایان دقیقه نیمه اول ۸ بر ۶ جلوتر از شیلی بودند و این اختلاف دو گلی تا پایان این نیمه حفظ شد.

در دقیقه بیستم بازی میلادقلتدری بازیکن شماره چهارم ایران گل دهم را وارد دروازه شیلی کرد. تا دقیقه ۲۵ هیچ گلی از طرف دو تیم رد و بدل نشد اما با تغییر رویکرد هر دو مربی و تعویض‌های ووسلین مجدداً ایران توسط مجتبی حیدرپور صاحب گل یازدهم گردید.

این روند بازی نزدیک و دروازه بانی خوب سیاوشی و فیلیپ گارسیت گل زنی را برای هر دوتیم سخت کرده بود. گل دوازدهم ایران هم بعد از دقایقی با دست افشین صادقی وارد دروازه شیلی شد تا اختلاف گل به عددسه رسیده و نتیجه ۱۲ بر ۹ شود.
اما در دو دقیقه پایانی شیلیایی ها توانستند دو گل پیاپی ثبت کنند و اختلاف را به یک گل برسانند. در اینجا کار برای تیم ایران سخت شد اما در نهایت گل ۱۳ در دقیقه ۳۰ توسط بهنام نیا زده شد تا نیمه اول با نتیجه ۱۳ بر ۱۱ به سود ایران تمام شود.

محمدرضا اورعی گل ۱۴ را در همات ثانیه‌های اول به عنوان نخستین گل نیمه دوم برای ایران ثبت کرد. در این نیمه هر دو تیم برای برد تلاش کردند چرا که تنها یک برد برای هر تیم جواز ورود به جمع ۲۴ تیم بود و همین باعث شد تا دروازه ار دو تیم دائما مورد تهدید قرار بگیرند. چند دقیقه‌ای هیچ گلی بین دو تیم رد و بدل نشد تا در دقیقه ۳۵ بالاخره طلسم شکسته شده و ایران گل ۱۵ را وارد دروازه شیلی کند و نتیجه ۱۵ بر ۱۳ شود.

هندبالیست‌های شیلی در این نیمه با شناخت بیشتری از روند بازی ایران مسابقه را ادامه دادند به طوری که در دقیقه ۴۰ بازی ۱۷ بر ۱۷ دنبال شد. در این نیمه افشین صادقی دو بار خطای دو دقیقه‌ای گرفت. گل هجدهم تساوی مجدداً در دقیقه ۴۳ توسط محمدرضا کاظمی یکی از بازیکنانی که به دلیل دیر صادرشدن روادید چند روزقبل به تیم پیوست وارد دروازه شیلی شد.

اورعی جوان گل ۱۹ را با یک پاس کاری زیبا در دقیقه ۴۵ به ثمر رساند اما در همین دقیقه باز هم افشین صادقی خطای دودقیقه ای گرفت. این روند نزدیک همچنان تا دقیقه ۵۰ ادامه داشت اما به یکباره با یک خطا و بررسی این خطا و توقف چند دقیقه بازی توسط داوران شیرازه تیم از هم پاشید. با شروع دوباره بازی گل برتری توسط شیلی زده شد تا اختلاف ۲۱ بر ۲۰ شده و افشین صادقی با خطا کارت قرمز گرفته و از زمین اخراج گردید.

این روند بد بازی همچنان برای ایران پابرجا شد به طوری که در دقیقه ۵۵ اختلاف گل به دو رسیده و شیلی ۲۳ بر ۲۱ از ایران پیشی گرفت. با ارائه نکات کلیدی و چند تعویض به موقع بلافاصله در دو دقیقه این سه گل اختلاف توسط کاظمی، بربط و اورعی جبران شد و بازی در دقیقه ۵۷ با تساوی ۲۳ بر ۲۳ دنبال شد.

سیوهای با ارزش محمدسیاوشی دروازه بان شایسه ایران در دو دقیقه پایانی یکی از شانس‌های خوب ایران در این برتری بود تا در دقیقه ۵۸ گل برتری ۲۴ برای ایران راحت ثبت شود.

در دقایق پایانی بازیکنان هر دو تیم مضطرب و با هیجان بازی می‌کردند که پویا نوروزی نژاد با انجام خطا دو دقیقه اخراج شد تا کار برای ایران سخت شود و بازی در دقیقه ۵۹ باز هم به تساوی ۲۴ بر ۲۴ رسید و این گل شادی را برای کادر فنی این تیم در برداشت. در ثانیه‌های آخر بازیکن ایران گل برتری ۲۵ برای ایران وارد دروازه شیلی شد تا ایران با نتیجه ۲۵ بر ۲۴ پیروز اولین مسابقه خود در مسابقات قهرمانی جهان باشد.

هندبالیست‌های ایران با این برد با ارزش جواز حضور در جمع ۲۴ تیم را هم بدست آوردند. تیم هندبال ایران در دومین بازی خود شنبه شب ساعت ۲۰:۳۰ با تیم مونته نگرو روبرو خواهد شد.

محمد سیاوشی، علی رحیمی کازرونی، امیدرضا سرپوشی، مجتبی حیدرپور، محمدرضا اورعی، سلامان بربط، افشین صادقی، شهاب صادق‌زاده، وحید مسعودی، محمدمهدی بهنام‌نیا، میلاد قلندری، پویا نوروزی‌نژاد، محمد کیانی، مهرداد صمصامی، یاسین کبیریان‌جو، رضا یادگاری دهکردی، سیدمهدی موسوی، صابر حیدری، محمدرضا کاظمی و علی کوهزاد، ۲۰ ملی‌پوش منتخب ووسلین ووویچ در تیم ملی در این رویداد می‌باشند.

در دور مقدماتی این بازی‌ها ۳۲ تیم در قالب هشت گروه به رقابت می‌پردازند که از هر گروه سه تیم به دور دوم رفته و در جمع ۲۴ تیم برتر قرار می‌گیرند.

ایران در دومین تجربه حضور خود در مسابقات جهانی در گروه اول با تیم‌های اسپانیا دارنده دو طلا و دو برنز جهان، شیلی و مونته نگرو هم گروه است.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه